Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Prawo

Toalety przenośne na budowie – o czym warto pamiętać?

Realizacja dowolnej inwestycji budowlanej to nie tylko przygotowanie placu budowy, zamówienie niezbędnych materiałów czy wybór idealnego projektu. To także zapewnienie pracownikom odpowiedzialnym za wykonanie prac odpowiednich warunków sanitarnych. Obecnie, ze względu na liczne walory takiego rozwiązania, inwestorzy oraz wykonawcy coraz chętniej sięgają po przenośne kabiny WC, popularne nazywane toi toiami. O czym warto pamiętać, decydując się na wynajęcie mobilnej toalety na budowę?

Toaleta na budowie – co mówią przepisy?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, osoby wykonujące prace na budowie muszą mieć zagwarantowane odpowiednie warunki sanitarne i higieniczne. Rozporządzenie w sprawie BHP wskazuje, że:

– na 30 mężczyzn pracujących na budowie muszą przypadać co najmniej 1 toaleta oraz jeden pisuar,

– jeśli przy inwestycji zatrudnione są kobiety, przepisy wymagają ustawienia minimum 1 kabiny na 20 osób,

– panie i panowie mogą korzystać z tej samej toalety pod warunkiem, że kabina jest zamykana od środka,

– odległość dzieląca pracownika od WC nie może przekraczać 125 m,

– obowiązkiem pracodawcy jest również zapewnienie umywalek z wodą.

Jak działa mobilna toaleta?

Wszystkie powyższe wymogi doskonale spełniają toalety przenośne. Są komfortowe, zapewniają poczucie intymności, a w przypadku krótkoterminowych wynajmów nie trzeba podłączać ich do kanalizacji. Jeśli chodzi o toalety przenośne Poznań, Wrocław czy Warszawa, podobnie jak inne miasta w kraju, od lat korzystają z tego rodzaju rozwiązań przy realizacji rozmaitych inwestycji. Pracodawcy doceniają wygodę związaną z wynajmowaniem mobilnych kabin WC, natomiast pracownikom dają one możliwość komfortowego załatwiania swoich potrzeb.

Toalety przenośne i ich wyposażenie

Warto dodać, że współczesne mobilne sanitariaty oferują wysoki standard wyposażenia. Wiele z nich oprócz ubikacji posiada również pisuar, umywalkę, dozownik na mydło, uchwyt na papier i ręczniki, lustro czy odświeżacz powietrza. Dzięki temu korzystanie z toalety w trakcie pracy na budowie staje się maksymalnie komfortowe.

Utrzymanie toi toia w czystości

Budowa przenośnej toalety oraz zastosowane materiały umożliwiają łatwe utrzymanie jej w czystości nawet w trakcie wielotygodniowej eksploatacji. Zwykle do obowiązków najemcy należą jedynie okresowe opróżnianie zbiornika na nieczystości oraz spłukanie wnętrza toi toia wodą.

Serwis toalety w cenie wynajmu

Zwykle jednak nawet tych prostych czynności nie trzeba wykonywać samodzielnie. Podmiotom wynajmującym mobilne toalety Łódź, podobnie jak wiele innych miast, oferuje kompleksową usługę serwisu w cenie wynajmu. Dzięki temu, za utrzymanie kabin w czystości odpowiada firma zajmująca się ich wypożyczeniem, a koszt serwisu wliczony jest w cenę usługi.

Ustawienie toalety mobilnej na placu budowy

Ostatnią kwestią, na którą warto zwracać uwagę przy wypożyczaniu przenośnych toalet, jest wybór miejsca, w którym mają one zostać ustawione. Jeśli podłoże nie jest utwardzone, trzeba odpowiednio przygotować teren, by zapobiec ewentualnemu przewróceniu się kabiny. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu maksymalnej odległości od miejsca prowadzenia robót budowlanych.