Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Sport

Orbitrek – czyli do kondycji po elipsie

Orbitrek, znany również jako trenażer eliptyczny albo crosstrainer, po stosunkowo krótkim czasie od wymyślenia został stałym punktem większości siłowni i fitness clubów. Osiągnął to niewątpliwą prostotą użytkowania i dobrymi efektami treningu.

Stworzony w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, orbitrek był kolejnym krokiem ku przeniesieniu treningu biegowego i marszowego do zacisza domów i siłowni. Głównym założeniem za nim stojącym było umożliwienie stopie wykonywania identycznego ruchu jak przy bieganiu, jednocześnie eliminując niekorzystny dla stawów moment uderzania o podłoże. Osiągnięto to poprzez zastosowanie dwóch ruchomych platform na nogi połączonych z kołem zamachowym, które umieszcza się najczęściej z tyłu orbitreka, chociaż we współczesnych konstrukcjach bywa też, że z przodu lub w jego środkowej części.

Podczas treningu stopa cały czas przylega do platformy, a ta porusza się tak, by prowadzić nogę zupełnie, jak przy zwykłym biegu. Dodatkową zaletą trenażera w porównaniu do zwykłej bieżni są uchwyty na ręce. To one stanowią o wspomnianej prostocie użytkowania. Skonstruowane zostały tak, że trzymanie ich w trakcie treningu automatycznie ustawia nasze ciało w prawidłowej do biegu postawie. Stawiając nogi na platformach i trzymając się uchwytów, praktycznie nie da się ćwiczyć na orbitreku niepoprawnie. Pracujemy w ten sposób nad mięśniami łydek, pośladków i ud, ale wzmacniamy też brzuch i ramiona.

Każda chwila jest dobra do ćwiczeń

Trening w domu to dobry wybór dla osób, nomen omen, zabieganych. Nie trzeba szykować się, wychodzić i tracić czas na przemieszczanie po mieście. Można dosłownie kwadrans czy dwadzieścia minut pomiędzy jednym zajęciem a drugim poświęcić na poprawienie swojej kondycji. Współczesne, wielofunkcyjne konstrukcje trenażerów pozwalają oczywiście na regulację obciążenia i mierzenie takich parametrów treningu jak puls czy spalane kalorie, co pozwala na lepsze trzymanie się swojego planu ćwiczeniowego. Często można też dostosować położenie platform, co jest szczególnie istotne dla osób wysokich, dla których niektóre przyrządy ćwiczeniowe bez regulacji są po prostu niewygodne w użyciu.

Jeśli chodzi o łączenie wysiłku z innymi aktywnościami, zaletą orbitreka w porównaniu ze zwykłą bieżnią jest brak hałasu stóp uderzających o podłoże. Dzięki temu można sobie pozwolić na komfortowe oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. A na pewno wpływa to pozytywnie na stosunek innych domowników do naszych ćwiczeń.

Bez chęci ani rusz

Trzeba natomiast podkreślić, że żaden orbitrek nie jest czarodziejską różdżką, za sprawą której magicznie schudniemy lub wyrzeźbimy sylwetkę z dnia na dzień. Kluczowym elementem każdego rodzaju treningu jest sumienność i powtarzalność. Zaczynamy od małych obciążeń i systematycznie zwiększamy wysiłek, ćwicząc w regularnych odstępach czasu. Musimy też trzymać się odpowiedniej diety. Dopiero wtedy korzystanie z trenażera eliptycznego daje pożądane efekty.

Tak jak z każdym innym przyrządem ćwiczeniowym, zakup orbitreka nie jest celem samym w sobie, a jedynie środkiem do celu wiodącym. Trenażer eliptyczny to dobry wybór dla wszystkich, którzy mają w sobie motywację, żeby zadbać o swoją wydolność i sylwetkę.