Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Sport

Kamizelka ratunkowa – to podstawa

Niezależnie od tego jaki sport wodny uprawiamy, czy jesteśmy dobrymi pływakami, czy początkującymi amatorami wodnych szaleństw – bezpieczeństwo na wodzie to podstawa. Aby kamizelka spełniała swoje funkcje musi być odpowiednio dopasowana, zarówno do wagi, wzrostu jak i do tego, do czego zostanie przeznaczona. Istnieją trzy podstawowe rodzaje kamizelek, m. in.: ratunkowa, asekuracyjna i pneumatyczna.

Wymagania co do kamizelki ratunkowej

Jako, że bezpieczeństwo na wodzie jest regulowane odpowiednimi przepisami, to kamizelki ratunkowe powinny spełniać pewne wymagania. Odpowiednie nie powinny ulec spaleniu bądź stopnieniu w przypadku, gdy zostaną na 2 sekundy zanurzone w ogniu. Powinny być łatwe do założenia nawet dla osób bez przeszkolenia, prawidłowe założenie nie może zająć więcej niż 1 minutę. Poruszanie się w kamizelce ratunkowej nie jest utrudnione, co ma znaczenie w przypadku, gdy jest noszona na co dzień. Osoba ubrana w nią bez przeszkód może wykonać skok z wysokości 4,5 metra tak, by nie uszkodzić ciała, a sama kamizelka nie uległa przemieszczeniu czy uszkodzeniu. Kolejnym wymogiem jest to, by mając ją ubraną w prawidłowy sposób, usta człowieka były zawsze nad powierzchnią wody. Jest to szczególnie istotne, gdy osoba jest nieprzytomna. Kamizelka ratunkowa powinna zapewnić obrócenie nieprzytomnej osoby w czasie krótszym niż 5 sekund z dowolnej pozycji do pozycji z ustami wynurzonymi nad wodę. Ponadto powinna umożliwić przepłynięcie krótkiego dystansu w wodzie, jednocześnie dając możliwość bezproblemowego wejścia do środka ratunkowego. 

Odpowiedni wybór kamizelki do wody

Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj kamizelki sprawdzi się w każdej sytuacji. Podczas uprawiania sportów wodnych takich jak kitesurfing, windsurfing, kajakarstwo, żeglarstwo idealnie sprawdzą się kamizelki asekuracyjne. Nie są one tak wyporne jak te ratunkowe, ponadto ich główną funkcją jest utrzymanie człowieka na powierzchni wody. Z założenia są stosowane u osób, które potrafią pływać. Używa się ich przy sportach ponieważ są o wiele wygodniejsze i nie krępują ruchów. Mają przeróżne fasony, długości, kolory i są szyte pod użytkowników. Mogą być takie zakładane przez głowę, ale i tradycyjnie zapinane z przodu. Kamizelka ratunkowa ma za zadanie ratować osobę, która nie potrafi pływać, albo jest nieprzytomna. Posiada sztywny kołnierz, który ma za zadanie utrzymać głowę w odpowiedniej pozycji nad powierzchnią wody. Jest produkowana w jaskrawych kolorach, najczęściej pomarańczowym, wyposażona w odblaski i może posiadać gwizdek.

Odwiedź sklep gokajak.com