Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Czym się kierować, wybierając przychodnię lekarską dla siebie i swojej rodziny?

Dobra przychodnia lekarska powinna nie tylko być blisko, ale zapewniać też szybki dostęp do lekarzy oraz miłą i fachową obsługę. Jak wybrać dobrą przychodnię POZ?

Podstawowa opieka zdrowotna

POZ, czyli podstawowa opieka zdrowotna wchodzi w skład systemu opieki zdrowotnej, w tym także NFZ – Narodowego Funduszu Zdrowia. Ta część systemu koncentruje się na świadczeniu usług medycznych w miejscu zamieszkania pacjenta. Nie jest ona ukierunkowana na leczenie konkretnych schorzeń, lecz na zapewnienie ogólnej opieki nad stanem zdrowia pacjentów.

W ramach opieki POZ można skorzystać z pomocy:

  • lekarza rodzinnego,
  • internisty,
  • pediatry,
  • pielęgniarki,
  • położnej.

Placówki podstawowej opieki zdrowotnej często świadczą także dodatkowe usługi, w tym w ramach fizjoterapii, stomatologii.

POZ – leczenie na NFZ i prywatnie

Opiekę POZ zapewnia wiele placówek w całym kraju. To zarówno posiadająca umowę z NFZ przychodnia w Warszawie, jak również prywatne placówki medyczne.

Osoby ubezpieczone mogą korzystać z POZ bezpłatnie. Z kolei przychodnia prywatna w Warszawie czy w innym mieście pobiera już opłaty za konsultacje i podstawowe zabiegi wchodzące w skład POZ.

Wybór przychodni POZ dla siebie i bliskich

Dobra przychodnia POZ ma bardzo duże znaczenie. Obecnie ubezpieczeni na NFZ mają prawo wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ. Dowolność mają także osoby chcące skorzystać z prywatnej opieki medycznej.

Przede wszystkim dobra przychodnia powinna:

  • zapewniać szybki dostęp do konsultacji,
  • posiadać fachową, pomocną, miłą kadrę,
  • pozwalać na rejestrację przez telefon,
  • znajdować się w pobliżu miejsca zamieszkania.

W przypadku prywatnych placówek, na przykład jak Centrum Medyczne CMP w Warszawie, warto także zwrócić uwagę na koszty obsługi.

Wiele prywatnych przychodni oferuje abonamenty medyczne, w ramach których można uzyskać dostęp do szerokiej gamy usług medycznych – badań diagnostycznych i  konsultacji z lekarzami POZ czy specjalistami.

Zatem wybór przychodni dla nas samych i rodziny nie powinien być skutkiem przypadku. Warto sprawdzić oferty okolicznych placówek!