Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

SportStyl

Rowery dla dzieci SQUISH, rowerowe szaleństwo – czas star!

Pierwsze promienie wiosennego słońca zachęcają do częstszego przebywania na świeżym powietrzu. Wspólne zabawy na dworze to nie tylko spalanie nadmiaru energii, nabieranie odporności i wzmacnianie układu mięśniowo-kostnego, ale przede wszystkim kolekcjonowanie cudownych wspomnień z dzieciństwa. Dwa lata światowej pandemii nauczyły nas, jak kruche jest nasze życie i jak bezcenne są chwile beztroski, spędzane w gronie najbliższych. Zwłaszcza na wspomnienie miesięcy izolacji, gdy zamknięci na przymusowej kwarantannie, pragnęliśmy wyrwać się na świeże powietrze. Warto zachować w pamięci to wielkie pragnienie i zawsze, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja, wsiąść ze swoim dzieckiem na własne jednoślady i wyruszyć na poszukiwania niezapomnianych przygód!

 „To jak z jazdą na rowerze, tego się nie zapomina”

Już samo to powszechnie znane powiedzenie wskazuje, jak istotną w życiu, jest umiejętność jazdy na rowerze. To coś więcej niż wiosenno-letnia rozrywka na świeżym powietrzu. Oprócz oczywistych korzyści dla układu ruchu – dojście do perfekcji w poruszaniu się jednośladem to niebotyczny krok w rozwoju każdego człowieka. Pokonanie własnych lęków, opanowanie koordynacji ruchowej, nauka utrzymania równowagi, zdolność planowania i przewidywania skutków swoich czynów – to wszystko sprawia, iż nasze dzieci zdobywają kompetencje przydatne na każdej płaszczyźnie życia!

Rowery dla dzieci SQUISH to nie tylko doskonała zabawka – to wręcz mechaniczni trenerzy personalni, którzy nie tylko uczą umiejętności ruchowych, ale również przełamania niektórych barier w naszej psychice. Rower dla dzieci to najlepszy z możliwych wyborów, w kwestii prezentu dla dziecka. Doskonałe przy okazji zbliżającego się sezonu komunijnego, czy nieco późniejszego Dnia Dziecka.

Wybór roweru

Mnogość ofert może początkowo zniechęcić. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kupno odpowiedniego roweru wiąże się z niezliczonymi godzinami spędzonymi na przeglądaniu miliona propozycji. Warto więc rozpocząć od zebrania kilku podstawowych danych, na podstawie których bezproblemowo przejdziemy do określonej kategorii rowerów dziecięcych.

Decydujący będzie tu wiek i wzrost dziecka – z uwzględnieniem wysokości nóg, mierząc je po wewnętrznej stronie ud. To szczególnie ważne w przypadku kupna roweru dla dziecka, które dopiero zaczyna swoją przygodę z jazdą – wówczas musi ono czuć się pewnie, a jedynie możliwość niemal pełnego podparcia stóp o podłoże, da mu ten komfort.

Ważna jest również waga sprzętu, która zależy od metalu z jakiego skonstruowana jest rama roweru. Na rynku wciąż są dostępne rowery dziecięce z trwałej i odpornej stali, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzą się rowery aluminiowe – o podobnej wytrzymałości, za to niemal dwukrotnie lżejsze.

Kształt roweru też ma duże znaczenie – wybór zależy tu od preferencji dziecka – czy woli ono wygiętą, czy prostą ramę. Ta pierwsza daje bardziej komfortową możliwość wejścia i zejścia z roweru. Aczkolwiek znaczna część dzieci, od samego początku intuicyjnie wsiada na rower zarzucając nogę od tyłu nad siodełkiem, wówczas kształt ramy nie odgrywa tu większej roli.

Warto zwrócić też uwagę na odległość siodełka od kierownicy – musi ona zapewniać wygodne i łatwe kierowanie, a także wyprostowaną sylwetkę, tak by nie obciążać rozwijającego się układu kostno-mięśniowego dziecka.

Nie zapominajmy o jeszcze jednej, często dominującej cesze – kolorystyce. Pod tym względem, rowery dla dziewczynki i chłopca różnią się przede wszystkim barwą ramy, czy też dodatkowymi wzorami. W tym temacie wszystko zależy od tego czy zdecydujemy się na pasujące dla obu płci, odcienie zieleni, bieli, błękitu,,, czy postawimy na zdecydowanie dziewczęce motywy różu. Chociaż i tutaj decydujące zdanie ma gust naszej pociechy, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje.