Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Styl

Odzież termoaktywna – jej zalety i sposoby dobierania

Każdy kto uprawia jakikolwiek sport powinien zaopatrzyć się w odpowiednią odzież – dostosowaną do rodzaju aktywności fizycznej, warunków atmosferycznych oraz budowy własnego ciała. Propozycje producentów odzieży sportowej są bardzo zróżnicowane, więc żaden zwolennik uprawiania sportów nie powinien mieć problemów z dobraniem czegoś odpowiedniego dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje odzież termoaktywna, która dzięki swoim właściwościom i niewątpliwym zaletom zyskuje coraz większe grono zwolenników.

Zalety odzieży termoaktywnej

Odzież termoaktywna (zwłaszcza bielizna) jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które podczas uprawiania sportu cenią sobie przede wszystkim komfort i wygodę. Jej podstawową zaletą jest materiał, z którego została wykonana – w większości przypadków jest to polydacron i jego pochodne, którego główną cechą jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i zatrzymywanie ciepła wewnątrz.

Dodatkową zaletą tego materiału jest łatwość prania i szybkość schnięcia. Odzież tego typu sprawdza się zarówno podczas upałów, jak i srogich mrozów, gdyż zapobiega zarówno wyziębieniu, jak i przegrzaniu. Dlaczego odzież termoaktywna jest taka dobra?

Odzież termoaktywna

Odzież termoaktywna

O jej walorach decyduje kilka podstawowych cech:
– pozwala swobodnie oddychać ciału,
– gwarantuje izolację termiczną,
– zapewnia swobodę ruchów,
– izoluje pot od skóry i dzięki temu pozwala zachować suchą skórę,
– trzyma ciepło,
– niweluje przykry zapach potu.
Dzięki swoim zaletom odzież termoaktywna sprawdza się nie tylko w trakcie treningów na siłowni bądź w klubie fitness, ale także podczas uprawiania sportów wyczynowych.

Zasady dobierania odzieży termoaktywnej

Wiele osób chcących zainwestować w dobre ubranie sportowe zastanawia się, jak dobrać odzież termoaktywną. Otóż podstawową zasadą jest wybór odpowiedniego kroju i rozmiaru. O ile krój może być dostosowany do indywidualnych upodobań, o tyle rozmiar powinien być dopasowany ściśle do posiadanej budowy- odzież tego typu powinna przylegać do ciała, bo tylko wtedy będzie spełniać swoje zadanie.

Dodatkowym kryterium wyboru odzieży termoaktywnej może być jej rodzaj. Do najpopularniejszych typów należy zaliczyć dzież cienką (która nie zapewnia ciepła, ale doskonale odprowadza wilgoć), odzież średnią (która w umiarkowanym stopniu zapewnia zarówno izolację cieplną, jak i odprowadzanie wilgoci) oraz odzież grubą (która słabo odprowadza wilgoć, ale doskonale chroni przed chłodem). Rodzaj zakładanej odzieży termoaktywnej powinien być uzależniony od rodzaju sportu i warunków atmosferycznych.