Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Rwa kulszowa – czym jest i jak ją leczyć

Rwa kulszowa pojawia się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie – czasami wystarczy jeden niespodziewany ruch (na przykład gwałtowne pochylenie się lub potknięcie), a już może pojawić się przeszywający ból w okolicach pleców, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Atak rwy kulszowej jest niezwykle bolesny, a dodatkowo może być bardzo niebezpieczny, prowadzący nawet do trwałego uszkodzenia nerwu. Rwa kulszowa i leczenie tego schorzenia to jedno z podstawowych wyzwań medycyny.

Czym jest rwa kulszowa

Rwa kulszowa to dolegliwości bólowe związane z uciskiem nerwu kulszowego. Jest to jeden z największych nerwów znajdujących się w organizmie człowieka (ciągnący się od uda aż do stopy) – dlatego też atak rwy kulszowej sygnalizowany jest bólem, który rozciąga się od pleców i poprzez biodro, udo i łydkę zmierza w kierunku stopy.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa

Nieprzyjemnym dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak drętwienie poszczególnych odcinków kręgosłupa, skurcz mięśni, zaburzenia czucia lub zatrzymanie moczu. Przyczyny rwy kulszowej mogą być bardzo różne – od wypadnięcia dysku, poprzez zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa, aż po stany zapalne, osteoporozę lub różnorodne choroby i schorzenia.

Na atak rwy kulszowej narażone są kobiety w ciąży (ze względu na przeciążenie kręgosłupa), osoby podejmujące zbyt forsowny wysiłek fizyczny oraz takie, które cierpią na otyłość, cukrzycę, dyskopatię oraz niedobór wapnia.

Leczenie rwy kulszowej

Każdy atak rwy kulszowej wymaga konsultacji lekarskiej, która pozwoli określić stopień zaawansowania schorzenia oraz wykluczyć inne niebezpieczne choroby. Jak leczyć rwę kulszową? Najważniejszy jest szybki kontakt z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badań zleci odpowiedni rodzaj terapii.

W zależności od stopnia dolegliwości stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz rozkurczowe, które mogą być wspomagane odpowiednimi masażami i zabiegami fizjoterapeutycznymi. W niektórych przypadkach niezbędne jest podawanie zastrzyków domięśniowych i noszenie specjalnego gorsetu usztywniającego.