Matura z matematyki spędza sen z powiek wielu uczniom. Wydaje się trudna, zwłaszcza jeśli preferujemy raczej przedmioty przyrodnicze lub humanistyczne. Jak przygotowywać się do matury z matematyki, by nie mieć obaw o jej wynik? Sprawdź nasze podpowiedzi i wybierz te, które będą dla Ciebie najlepsze.
Bez względu na to, czy zależy Ci tylko na zdaniu podstawowej matury, czy też chcesz uzyskać jak najlepszy wynik na maturze rozszerzonej, nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę, tym bardziej, że jeśli czegoś da się nauczyć na pamięć – to na pewno nie jest to matematyka. Korepetycje mogą być świetnym sposobem na naukę i regularność i mogą skorzystać z niego zarówno osoby, które marzą o rekordowym wyniku, jak i uczniowie, którzy nie przepadają za matmą i chcą po prostu ją zdać. Warto dowiedzieć się, ile kosztują korepetycje z matematyki i czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania prowadzi zajęcia dobry korepetytor – być może okaże się, że to świetne rozwiązanie dla Ciebie. Jak zacząć przygotowania do matury z matematyki, by nie mieć obaw o dobry wynik na egzaminie?
1. Określ swój cel i to, ile czasu ci zostało
Sprawdź, ile masz czasu na naukę i jakie masz braki. Których zagadnień zupełnie nie rozumiesz, którym musisz poświęcić więcej uwagi? Takie zorientowanie się, jaki jest Twój punkt wyjścia, da Ci jasny ogląd sytuacji i poczucie kontroli. Wiedząc, z czym masz problemy i czego chcesz, możesz przystąpić do działania. Określ także swój cel – jeśli nadal nie zdecydowałeś, czy zdajesz podstawę, czy rozszerzenie, sprawdź, czego potrzebujesz i podejmij decyzję. Im szybciej, tym lepiej.
2. Skompletuj materiały
Przygotowanie do nauki jest bardzo ważne – w przeciwnym wypadku okaże się, że godzinę, którą planowałeś poświęcać codziennie na naukę, spędzasz na drukowaniu arkuszy zadań, szukaniu długopisu i kalkulatora i nieustannie się rozpraszasz. Zadbaj, by na biurku leżały wszystkie potrzebne akcesoria oraz tablice matematyczne, przygotuj zeszyt lub czyste kartki oraz zbiory zadań. I wyłącz internet w telefonie, żeby powiadomienia Cię nie rozpraszały! Jeśli uczęszczasz na korki z matmy, możesz poprosić korepetytora o polecenie dobrych zbiorów zadań. Poświęć czas na przygotowanie wszystkiego jeden raz, a resztę dni będziesz mógł spędzić na nauce bez ciągłego odrywania się od zadań.
3. Zaplanuj samodzielną naukę
Ile czasu jesteś w stanie realnie wygospodarować na naukę? Oczywiście, ta wartość będzie inna w przypadku osób, które zdają podstawę i rozszerzenie, a także inna, jeśli dodatkowo uczęszczamy na zajęcia dodatkowe lub do matematyka na korepetycje. Bardzo ważne, by uczyć się jak najczęściej, nawet jeśli to ma być niedługi czas. Jest bardziej realne, że pouczysz się codziennie przez pół godziny, niż że w sobotę poświęcisz matmie pięć godzin. Dodatkowo regularność sprawia, że cały czas jesteś „w temacie” i nie zapominasz ważnych zagadnień. Ustaw przypomnienie w telefonie, by codziennie zrobić choć kilka zadań.
4. Rozwiązuj zadania i arkusze maturalne
To oczywiście podstawa nauki. Nie da się nauczyć matematyki w teorii – trzeba liczyć, liczyć i jeszcze raz liczyć. Rozwiązując zadania z arkuszy maturalnych, szybko zdasz sobie sprawę, że polecenia są bardzo powtarzalne i schematyczne, a wiele odpowiedzi znajdziesz w tablicach maturalnych – korzystaj z nich, a zaoszczędzisz wiele czasu na maturze, bo układ tablic ze wzorami będzie Ci świetnie znany. Korki z matmy stanowią duże ułatwienie i pozwalają przećwiczyć najtrudniejsze zadania pod okiem korepetytora. Kiedy już poznasz metodę rozwiązywania zadań, które sprawiają Ci trudność, będzie z górki!
5. Wybierz dobre korepetycje z matematyki
Korepetycje z matematyki to bez wątpienia ogromny komfort dla ucznia, który może dopytać o wszystkie zagadnienia. Dobry korepetytor będzie tłumaczył niezrozumiałe kwestie do skutku, doradzi, na co zwracać uwagę, a regularne ćwiczenia pod okiem nauczyciela pozwolą nabrać wprawy i pozbyć się stresu. Sprawdź, ile kosztują korepetycje z matematyki w Twoim mieście i rozważ zapisanie się na takie zajęcia – nawet godzina tygodniowo pozwoli Ci uzyskać zadowalające postępy!