Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Jaki kolor okien wybrać do nowego domu?

Kolor okna to następna ważna decyzja zaraz po doborze materiału i parametrów. Jest to krok ważny, jeżeli chcemy, aby całość stanowiła spójny i estetyczny efekt. Jaki rodzaj stolarki okiennej wybrać, aby pasowała do aranżacji domu? Do czego powinny pasować okna i czym kierować się przy ich wyborze?

Do czego dopasować kolor okien?

Kolor okna powinien pasować do elementów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jaki kolor okien wybrać, aby współgrały z całością aranżacji? Uwagę należy zwrócić zarówno na kolor elewacji, bramy garażowej i dachu. Wewnątrz domu warto dobrać kolory ram okiennych pod kolor podłogi i drzwi.

Oczywiście „pod kolor” nie oznacza, że okna muszą być w tym samym odcieniu, ważne by barwy się ze sobą „nie gryzły”. Istotną kwestię stanowi także styl w jakim planujemy urządzić wnętrze.

Jakie kolory mamy do wyboru?

Duży wpływ na kolor ram okiennych ma materiał, z którego okno jest wykonane. Wszystko zależy od tego, czy wybierzemy okna drewniane, plastikowe czy aluminiowe. Więcej możliwości kolorystycznych mamy przy oknach PVC, ponieważ mogą być malowane, foliowane okleiną, a także pokrywane warstwą akrylu. Obecnie produkcja okien plastikowych jest na wysokim poziomie. Nie trzeba martwić się o żółknięcie, a dodatkowo istnieją coraz lepsze okleiny drewnopodobne co sprawia, że ciężko odróżnić je od okien drewnianych.

Popularnością zwłaszcza w domach jednorodzinnych cieszą się okna aluminiowe. Prezentują się nowocześnie, do tego są bardzo trwałe i lekkie, a oferta na rynku jest coraz bogatsza. Okna dostaniemy w odcieniach metalicznych oraz innych licznych kolorach malowanych proszkowo, oklejanych folią jednobarwną lub drewnopodobną.

Okna drewniane zazwyczaj mają odcień drzewa, z którego są wykonane. Jednak jeżeli zależy nam na tym rodzaju, lecz w innym odcieniu, na rynku dostępne są okna z profilami pomalowanymi lakierami czy farbami akrylowymi. Rama ma zmieniony kolor, ale wciąż widoczny jest rysunek drewna.

Kolor okien, a styl wnętrza

Jaki kolor okien wybrać, jeżeli decydujemy się na wystrój tradycyjny? Idealnym wyborem będzie stolarka drewniana. Okna w jaśniejszym, a nawet ciemniejszym odcieniu, pasują do koloru elewacji, które w tym stylu zazwyczaj są beżowe, białe czy żółte. Nawet kiedy zdecydujemy się na elewacje drewnianą czy częściowo drewnianą okna tego rodzaju będą idealnym uzupełnieniem.

W nowoczesnych stylach zgodność kolorów odgrywa bardzo ważną rolę. Estetyczność w domach nowoczesnych skupia się na formie budynku, istotną rolę gra jego bryła. W takim wypadku najlepiej sprawdzą się okna o jednolitej najlepiej „metalowej” barwie, może to być srebrny, szary a także grafitowy odcień.

Uniwersalnym wyborem są białe profile. Należy jednak pamiętać, że istnieją różne odcienie bieli i, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt musimy dobrać odpowiednią tonację do koloru fasady. Najbardziej odpowiednia będzie biel neutralna, jednak do szarych, niebieskich i zielonkawych fasad idealnie sprawdzi się chłodna biel, zaś do beżowych, brązowych czy żółtych odpowiedni będzie kremowy odcień.