Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

3 wskazówki przy wyborze dysku SSD do laptopa

Planujesz wymienić nośnik pamięci w swoim laptopie? W pierwszej kolejności powinieneś określić swoje potrzeby i budżet, a następnie zdecydować pomiędzy tradycyjnymi dyskami twardymi HDD a nowoczesną pamięcią SSD. To drugie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, choć oprócz licznych zalet ma też pewną dość istotną wadę. Co warto wiedzieć na temat dysków SSD i jak wybrać odpowiedni do Twojego laptopa? Sprawdź nasze wskazówki!

Dyski SSD do laptopów – charakterystyka

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest to rozwiązanie i dlaczego wypiera stosowane od dekad dyski twarde. SSD to skrót od Solid State Drive, czyli w dosłownym tłumaczeniu dysk o stałym ciele. Powszechnie określa się go jednak jako pamięć półprzewodnikową, co odnosi się do zapisu danych na podstawie pamięci flash. Nie zawiera zatem żadnych ruchomych elementów, które spowalniają pracę magnetycznych dysków HDD, a nawet mogą się zacinać i stosunkowo łatwo ulec uszkodzeniu. Dlaczego zatem dopiero od kilku lat szybsza, a do tego mniej zawodna pamięć SSD staje się standardem? Ma to związek z rozwojem technologii, która jeszcze na początku tego wieku nie pozwalała na produkcję odpowiednio pojemnych dysków tego typu.

Czym kierować się podczas wyboru dysku SSD do laptopa?

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ponieważ to kwestia mocno indywidualna, zależna od oczekiwań danego użytkownika, parametrów jego laptopa czy założonego budżetu. Wybór powinny ułatwić zamieszczone poniżej wskazówki.

  1. Pojemność. Obok prędkości odczytu danych jest to najważniejszy parametr dla większości użytkowników. Dyski SSD do laptopów najczęściej mają pojemność 256 lub 512 GB, choć coraz powszechniejsze stają się te osiągające 1 TB i więcej. Z pojemnością tego typu pamięci wiąże się jednak wspomniana we wstępie wada. Dysk SSD prawie zawsze będzie droższy od HDD o tej samej pojemności. W przypadku, gdy zależy Ci zarówno na szybkim odczycie danych, jak i potrzebujesz naprawdę dużo pamięci, optymalnym rozwiązaniem okazuje się zainstalowanie w urządzeniu SSD 512 GB i używanie HDD, np. 1 TB, jako dodatkowego, zewnętrznego dysku.
  2. Maksymalna prędkość zapisu i odczytu. Współczesne modele raczej nie schodzą już poniżej poziomu 500 MB/s, za to coraz częściej prędkość wynosi wielokrotność tej wartości, nawet do 3 GB/s. Po przesiadce z HDD na SSD odczujesz poprawę wydajności nawet przy dysku o prędkości poniżej podanych wartości. Wybranie najszybszej pamięci z przedziału cenowego mieszczącego się w założonym budżecie może być jednak udaną inwestycją na przyszłość, kiedy jeszcze bardziej wzrosną wymagania sprzętowe gier i profesjonalnego oprogramowania.
  3. Kompatybilność z laptopem. Przed zakupem koniecznie powinieneś się upewnić, czy dany model pasuje do Twojego urządzenia. Nośnik pamięci w laptopie podłącza się do odpowiedniego złącza, najczęściej typu SATA. Występuje on w trzech wersjach, z których każda kolejna posiada kompatybilność wsteczną. Oznacza to, że niezależnie od generacji złącz w laptopie i dysku, będą one do siebie pasować. Jeśli jednak podłączysz pamięć SSD SATA III do portu pierwszej, a nawet drugiej wersji, nie wykorzystasz w pełni potencjału związanego z jej prędkością.