Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

Jak rodzice mogą pomagać nerwowemu dziecku w nauce – tylko sprawdzone sposoby

Z roku na rok wyniki egzaminów 8 klas czy maturalnych są coraz niższe. Niewątpliwie jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, ale nie ma się też co oszukiwać, bo niestety obecna sytuacja w szkolnictwie także nie poprawia sytuacji. Do tego z roku na rok dzieci stają się coraz bardziej nerwowe. Tutaj pojawia się pytanie jak rodzice mogą pomagać nerwowemu dziecku w nauce. Poznajcie tylko sprawdzone sposoby.

Cierpliwość to podstawa

Może początek zabrzmi jak totalny truizm, jednak prawda jest taka, że cierpliwość rodziców jest najważniejsza. Jeżeli chcecie pomóc dziecku, absolutnie nie możecie zniechęcać się i denerwować, bo dziecko podobnie zareaguje na Wasze emocje. Nerwowi rodzice, to nerwowe dziecko i to fakt niezaprzeczalny. Nawet jeżeli Wasze dziecko jest już w wieku nastoletnim, to także musicie okazywać mu wsparcie, miłość i być przy tym cierpliwi, co rzecz jasna wcale nie jest takie łatwe. Wielu nastolatków ma obecnie problemy z nauką i niestety, gdy czegoś nie potrafią zrozumieć, szybko wpadają w złość. Ale niestety rodzice wcale nie są lepsi, bo gdy dziecko nie potrafi czegoś zrozumieć także szybko się denerwują, wtedy może pojawić się konflikt. Wy jako osoby dorosłe ponad wszelką wątpliwość musicie okazać się cierpliwi i nie możecie pokazywać swojego zdenerwowania, nawet gdy po raz kolejny tłumaczycie to samo. Jeżeli już nie potraficie wytrzymać bądź widzicie, że dziecko zaczyna się złościć, warto w takiej sytuacji zarządzić przerwę i ochłonąć. Czasami wystarczy tylko 10 minut. Jednocześnie pamiętajcie, że zapewne dziecko może mieć duże zaległości, a egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami, dlatego też do nauczania dziecka musicie podejść z maksymalnym zaangażowaniem.

Melisa się przyda

Nastolatek potrafi wyprowadzić z równowagi, a jednocześnie wiecie, że musicie go nauczyć, bo przecież czas trwania egzaminu ósmoklasisty nie jest nieograniczony, dlatego ucząc, musicie zwracać też uwagę czy dziecko jest w stanie wykonać określone zadanie w danym czasie. Pewnie na początku podejdziecie do nauczania z zapałem, a kolejnego dnia już przeżyjecie kryzys, gdy Wasza pociecha nie będzie potrafiła zapamiętać prostego równania, ale nadal nie możecie pokazać po sobie, że jesteście wkurzeni. Pomyślcie tylko, że w kolejnych dniach może być tylko lepiej i na pewno dziecko zacznie przyswajać wiedzę. Wy zawsze możecie ratować się herbatką z melisy, która na pewno się Wam przyda. Na uspokojenie dobrze działa i mięta. Jej regularne picie zalecamy rodzicom wszystkich nastolatków.

Coś na wyładowanie emocji

Dziecko nie może uczyć się przez cały dzień, bo i tak straci zapał i nauka spełznie na niczym. Na pewno ważna jest też atmosfera, która jest wokół. Wy jako rodzice musicie wykazać się odpowiedzialnością i być ponad Wasze zdenerwowanie. Wiecie już, że Wasze dziecko jest nerwowe, zatem również i Wy nie możecie ciągle się złościć, a to oznacza, że każdemu z Was przyda się odskocznia i to duża odskocznia. Warto więc wspólnie wybrać się odreagować złość. Może być to zabawa w parku rozrywki, albo też inna atrakcja, która wszystkim sprawi frajdę. Na pewno też musicie pamiętać, że sama nauka musi przebiegać w miłej atmosferze, a to oznacza, poza faktem iż nie denerwujecie się, że dziecko nie może być rozpraszane przez inne bodźce. Zatem warto, aby wszystkie telefony były w innym pomieszczeniu, ponadto komputer powinien być wyłączony, zaś cała uwaga skierowana na naukę.

A gdy zdenerwowanie jest zbyt duże, czas udać się do specjalisty

Jeżeli jednak zachowanie Waszego dziecka znacząco przekracza zwykłą złość i rzeczywiście takie napady pojawiają się zbyt często i nie są jednorazowe, to czas określić genezę problemu. Może się okazać, że dziecko ma jakiś problem i nie wie, jak może Wam o nim powiedzieć. Ale czasami Wasza pomoc może nie być wystarczają i wtedy koniecznie należy udać się do specjalisty. Nie zawsze pomoc psychologa jest wystarczająca. Czasami konieczne jest udanie się do psychiatry, gdyż ataki i silne zdenerwowanie mogą być też symptomem nerwicy czy nawet depresji, a w żadnym przypadku takich chorób nie można bagatelizować.

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad, dzięki którym nauka przebiegnie w miarę spokojnie.