Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Najlepsze narzędzia ręczne do warsztatu samochodowego

Dobry zakład mechaniczny może pochwalić się nie tylko renomą i umiejętnościami pracowników, ale także zapleczem, dzięki któremu można wykonać profesjonalną usługę dla klienta. Do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt od sprawdzonych producentów, w tym narzędzia ręczne.

Zaprojektuj warsztat

Każdy początkujący mechanik rozpoczynając swoją działalność, decyduje się zaopatrzyć w podstawowe narzędzia warsztatowe. Niezależnie od tego, czy zakład ma mieć profil profesjonalny czy półamatorski, wielu mechaników decyduje się na podobne marki narzędzi warsztatowych. Na początek warto zaprojektować przestrzeń garażu tak, by była ona optymalnie wykorzystana. Należy rozważyć rozmieszczenie mebli, w tym szafek i stołów oraz ustawienie narzędzi, by wszystko miało swoje miejsce i ułatwiało nam pracę. Nieporządek w zakładzie to zdecydowanie jeden z największych wrogów każdego mechanika. Nawet znakomite narzędzia odłożone w przypadkowe miejsce mogą utrudnić pracę i oznaczać stratę czasu. Warto więc wybrać narzędzia, które umieszczone są w poręcznych pojemnikach, albo zaopatrzyć się w szafki i ułożyć wszystko tak, by wszystko, co potrzebne było pod ręką.

Jakie narzędzia ręczne są niezbędne?

Podstawowe narzędzia ręczne do warsztatu mechanicznego to przede wszystkim klucze płaskie. Podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na ich ilość w komplecie oraz producenta. Prócz tych standardowych, które zazwyczaj sprzedawane są jako komplet, warto zastanowić się nad rozmiarami niestandardowymi, których też możemy potrzebować. Bardzo popularnym sprzętem są też klucze płasko-oczkowe czy grzechotki. Bez nich warsztatu nie można nazwać kompletnym. Najpopularniejszymi producentami tego typu wyposażenia są marki YATO czy Neo Tools. Katalog narzędzi i gotowe produkty możemy je znaleźć w sklepach internetowych, zajmujących się dystrybuują specjalistycznych narzędzi ręcznych.

W zakładzie mechanicznym bardzo istotne są też śrubokręty, bez których nie możemy wymontować, ani zamontować wielu części samochodowych. Dobrej klasy śrubokręty powinny być wyposażone w magnetyzer, a także w wygodną rękojeść. Podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę, czy sprzęt posiada antypoślizgową powłokę zapewniającą komfortową pracę.

Prócz tego każdy mechanik powinien posiadać latarkę, miernik napięcia, ściągacz do łożysk i sprężyn, wiertarkę, lutownicę, szczypce i młotki blacharskie, czy rozpieraki. Prócz nich wymienić można wiele rozwiązań, które zależne są od profilu działalności warsztatu. Dobry mechanik powinien mieć do dyspozycji narzędzia przeznaczone do naprawy różnego rodzaju pojazdów.

Markowe narzędzia ręczne. Czy warto płacić za markę?

Decydując się na zakup narzędzi warsztatowych, warto zwrócić uwagę na aspekt finansowy. Markowe narzędzia ręczne są nieco droższe od tych prostych. Jeśli jednak myślimy o profesjonalnym zakładzie mechanicznym, warto wybrać narzędzia markowe, gdyż umożliwiają o wiele bardziej wydajną pracę i mogą posłużyć nam dłużej, niż ich najtańsze zamienniki. Dlatego też warto zainwestować dobrej klasy sprzęt, gdyż będziemy korzystać z niego nawet kilka lat, podczas gdy zakupione najtańsze narzędzia trzeba w tym czasie wymienić kilka razy.