Inflacja zdominowała debatę publiczną w ostatnich miesiącach, a zwykli obywatele coraz mocniej odczuwają jej niekorzystne skutki. O ile negatywny wpływ inflacji na poziom życia Polaków pozostaje bezdyskusyjny, o tyle mechanizmy giełdowe rządzą się swoimi prawami i tutaj korelacja nie jest już tak oczywista. Postarajmy się stawić czoła zagadnieniu, jakim jest wpływ wzrostu cen w gospodarce na wycenę akcji. Jak inflacja kształtuje notowania GPW? Czy warto teraz zaczynać przygodę z inwestowaniem?
Obecna inflacja w Polsce a nastroje inwestorów
Współzależność między wskaźnikiem inflacyjnym a zyskownością inwestycji na giełdzie okazuje się dużo bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przysłowiowy „chłopski rozum” podpowiada, że skoro nominalne ceny dóbr i usług w gospodarce doświadczają gwałtownych wzrostów, firmy powinny zakasać rękawy z radości. Trudno jednoznacznie skreślić tego typu stwierdzenia. Faktycznie, inflacja pełzająca i krocząca nie odbija się negatywnym echem na finansach większości przedsiębiorstw. Wzrost kosztów produkcji przerzucają one na swoich klientów. Zupełnie inne warunki panują natomiast w kontekście inflacji galopującej, jaka skutecznie niszczy budżet domowy wielu Polaków.
Zbyt wysoka inflacja i postępująca za nią recesja sprawiają, że rynek akcji zostaje spuszczony ze smyczy. Trudno wówczas przewidzieć paniczne zachowania inwestorów, a każda zapowiedź polityków uruchamia machinę wyprzedaży na niespotykaną dotąd skalę. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości co do destrukcyjnego wpływu inflacji na zyski inwestorów, zachęcamy do analizy przypadku Turcji. Oficjalne wskaźniki inflacyjne w tym kraju sięgają 85 procent (dane na październik 2022). Indeksy giełdowe nie są w stanie doścignąć tak ekspresowego tempa wzrostu cen. Z każdym dniem inwestorzy tracą miliony dolarów, a gromadzony latami kapitał dosłownie wyparowuje z rynku.
Inflacji nie należy traktować tylko i wyłącznie w kontekście monetarnym. Błędne jest postrzeganie inflacji przez pryzmat wzrostu cen, bez uwzględniania reperkusji na innym polu. Jeżeli niewielka inflacja wynika z rozbudzonego popytu i chwilowego braku możliwości jego pełnego zaspokojenia przez producentów, inwestorzy mają pełne podstawy do radości. Jeśli jednak inflacja pozostaje wynikiem nierozsądnych decyzji rządu, sytuacji geopolitycznej, oraz deficytu podaży o charakterze wewnętrznym, możemy spodziewać się problemów. Obecne spadki w indeksie WIG20 sugerują raczej ten drugi scenariusz.
Obecna inflacja w Polsce osiągnęła pułap 18% rok do roku. W środowisku wysokich stóp procentowych jednoczesna wysoka inflacja może okazać się receptą na poważny kryzys. Czy stwierdzenie to oznacza jednak, że nowi inwestorzy nie mają obecnie czego szukać na giełdzie? Wręcz przeciwnie! Zakup akcji spółek o solidnych fundamentach wciąż zwiastuje zyski, lecz przede wszystkim chroni posiadane oszczędności! Nie warto uciekać przed taką szansą. Pozostawienie spraw samym sobie jest gwarancją straty. Zakup akcji dobrych spółek to jedna z najlepszych strategii antyinflacyjnych, wykorzystywanych przez świadomych inwestorów.
Inflacja w Polsce – prognozy i analizy inwestycyjne
W obliczu sytuacji, jaką stanowi wysoka inflacja w Polsce prognozy analityków nie napawają optymizmem. Wiedza i narzędzia służące świadomemu inwestowaniu mogą okazać się remedium na problemy inwestorów indywidualnych, którzy pragną chronić swój kapitał przed utratą wartości. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak obecna inflacja w Polsce wpływa na nastroje giełdowe, odwiedź stronę https://notowaniagpw.pl/polska-inflacja/. Publikowane tam analizy GPW i kursy inwestycyjne sprawią, że Twoja strategia już nigdy nie będzie dziełem przypadku, lecz prostą drogą do giełdowych zysków.