Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Styl

Jak dobrać dekoracje sali weselnej

Dla każdego, zwłaszcza dla panny młodej, ślub jest wyjątkowym przeżyciem. Warto postarać się o to, aby wszystkie szczegóły były doskonale dobrane. Prócz wzruszającej ceremonii zaślubin i pamiątkowej sesji zdjęciowej w ciekawym miejscu, niezmiernie ważne jest również przyjęcie weselne.

Kluczową rolę w tym aspekcie odgrywają dekoracje ślubne. Na polskim rynku usług ślubnych powstaje coraz więcej profesjonalnych firm dekoratorskich, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby uroczystość zorganizować samemu od początku do końca. Żeby okazała się ona sukcesem, wystarczy odrobina kreatywności. Oto kilka zasad, których należy się trzymać.

Kwiaty – naturalne i sezonowe

Dekoracje weselne zazwyczaj oparte są o motywy kwiatowe. W tym względzie nie da się przesadzić – im więcej kwiatów tym lepiej. Bukiety z kwiatami mogą znajdować się na stołach, a mogą także ozdabiać inne części sali weselnej. Ważny jest dobór kompozycji kwiatowej, aby wyglądała lekko i naturalnie, powinna składać się tylko i wyłącznie z żywych kwiatów – sztuczne wiązanki są odpowiednie na zdecydowanie bardziej smutne uroczystości.

Dobrze, jeżeli dekoracje ślubne wykonane będą z kwiatów sezonowych – nie tylko będzie to nawiązanie do aktualnej pory roku, ale również nie nadszarpnie zbytnio portfela przyszłych małżonków. Późna jesień to pora na przepiękne i łatwo dostępne wrzosy – sprowadzanie z Holandii tulipanów hodowanych w szklarniach może generować bardzo wysokie koszty.

Dekoracje ślubne – ozdoby na ścianach

Jeszcze do niedawna, na większości przyjęć weselnych dominowały balony i wstęgi materiałów podwieszane pod sufitem. O ile jeszcze tiulowe pasy są rozwiązaniem dosyć uniwersalnym, o tyle balony, zwłaszcza te kolorowe, lepiej jest zarezerwować na przyjęcia dla dzieci. Pomysłów na gustowną dekorację weselną ścian sali jest przynajmniej kilka.

Fajnym pomysłem może być zdjęcie wykonane zza pleców małżonków z widokiem na salę pełną gości. Coraz więcej par decyduje się także na pokaz zdjęć na jednej ze ścian lokalu (z wykorzystaniem rzutnika). Całość dekoracji warto dopełnić stylowymi drobiazgami – należy jednak pamiętać o tym, aby były one utrzymane w jednolitej stylistyce.

Oświetlenie – istotny element dekoracji ślubnych

Kluczową rolę dla atmosfery podczas przyjęcia weselnego ma odpowiednie oświetlenie sali. Rozwiązania w tym względzie są dwa – jeżeli sala jest biała lub jasno kremowa, to warto ją dodatkowo rozświetlić przez mocne żarówki i dodatkowe punkty świetlne na ścianach. Z kolei, chcąc wprowadzić odrobinę intymności i tajemniczości, zwłaszcza po północy, gdy część gości będzie już zmęczonych, można zadbać o delikatny półmrok rozświetlany dużymi lampionami chińskimi i stylowymi świecami ustawionymi na stołach.