Artykuły i informacje na miarę 21 wieku


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer280081/public_html/remar.pl/wp-content/themes/remar/inc/templates/post-header/post-header-image-details-incontent.php on line 8
Dom

Jak dbać o narożnik skórzany?

Meble skórzane lub też ich poszczególne elementy, typu narożnik skórzany potrzebują odpowiedniej dbałości. Skóra potrzebuje wielu starań, by wyglądała wciąż dobrze i elegancko.

SPECYFIKA SKÓRZANYCH MEBLI I ELEMENTÓW

Statystyki stwierdzają, że około 40 % mebli tapicerowanych to meble pokryte skórą, w całości lub posiadające elementy skórzane. Skóry, które są używane do kompletów meblowych są w większości pochodzenia bydlęcego, czasem zdarza się, że używa się skóry owczej. Skóra wykorzystywana do mebli może różnić się wieloma sprawami – od procesu garbowania poprzez produkcję, metodę farbowania oraz oczywiście kwestiami ceny. Na jakość skóry wpływają takie czynniki jak jej grubość, elastyczność, ale także np. rozmiary przeszyć czy miękkość tapicerki.

PIELĘGNACJA MEBLI SKÓRZANYCH – SPOSOBY

Meble skórzane, ale także drobne elementy skórzane, które się znajdują na meblach (np. narożniki skórzane rozkładane) wymagają podobnej pielęgnacji jak skóra rąk czy twarzy. Skóra to przecież produkt naturalny, który wymaga stałego nawilżania. Dzięki temu uzyskuje się możliwość długiego ich użytkowania. Bardzo dużym problemem dla produktów ze skóry jest suche powietrze, które wpływa na to, że skóra może pękać i stawać się krucha. Użytkownicy skórzanych mebli muszą, więc wciąż dbać o właściwą wilgotność zarówno mebli, jak i pomieszczeń w których się one znajdują. Dobrym sposobem na nawilżanie skóry mebli jest używanie kremu stearynowego. To jak często się go stosuje zależne jest od intensywności użytkowania mebli. W przypadku gdy korzysta się z mebla skórzanego codziennie oraz w mieszkaniu jest ciepło należy konserwować skórę raz na dwa miesiące. Z kolei, gdy używane są rzadziej – wystarczy raz na kwartał.

CZYSZCZENIE MEBLI SKÓRZANYCH

Meble skórzane należy często przecierać wilgotną szmatką, najlepiej z flaneli. Dobrze jest potem odkurzyć je odkurzaczem, co wyczyści por w skórze i da efekt jej czystości. Nie zaleca się stosowania środków czyszczących od niesprawdzonych producentów, gdyż może to bardzo szybko doprowadzić do zniszczenia elementu wykonanego ze skóry. Narożnik skórzany, jak i każdy inny element mebla wymaga odpowiedniego czyszczenia – nie przy pomocy nafty, rozpuszczalnika czy terpentyny, ale przy pomocy delikatnych detergentów, najlepiej bez zawartości alkoholu. Tego typu specyfiki niszczą warstwę ochronną skóry i mogą powodować odbarwienia. Odradza się również stosowania suszarki czy farelki, prasowania i wszelkich czynności, które mogą nagrzać skórę i spowodować jej pofałdowania itp. W przypadku świeżych plam czy zabrudzeń najlepszym sposobem jest po prostu biały ręcznik papierowy, który jest w stanie zapobiec wchłonięciu się substancji w skórę. Gdy zaś ta metoda nie pomoże wówczas należy zastosować odpowiedni czyszczący proszek. Naczelną zasadą przy czyszczeniu i pielęgnacji elementów skórzanych jest to, by nie dopuścić do ich zawilgocenia, gdyż to daje efekt zniszczonej skóry i może spowodować odkształcenia. Skóra wymaga delikatności, dlatego też np. odradza się posiadanie mebli skórzanych rodzinom, które mają małe dzieci.