Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Finanse

Błędy przy zakładaniu działalności

Każda osoba, która przymierza się do założenia własnej firmy musi zapoznać się z informacjami dotyczącymi sposobów rozliczania się, formy opodatkowania oraz opłacania składek. Brak znajomości tych zagadnień niestety wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów, które mogą okazać się bardzo kosztowne w skutkach i na starcie utrudnić prowadzenie działalności. Zanim zarejestrujemy firmę, warto skorzystać z pomocy takiej osoby jak księgowy lub z usług biura rachunkowego. Specjalista doradzi nam najlepsze rozwiązania, dopasowane do charakteru prowadzonych działan. W ten sposób z pewnością uda się uniknąć niżej opisanych błędów.

Zła forma rozliczania podatku dochodowego

Przyszli przedsiębiorcy mogą zdecydować się na jedną z czterech dostępnych form rozliczania – skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt lub karta podatkowa. Domyślnie, zdecydowana większość osób wybiera pierwszą opcję. Może się jednak okazać, że jest to duży błąd, z powodu którego każdego miesiąca lub co kwartał będziemy musieli odprowadzać do urzędu skarbowego znacznie większe kwoty niż powinniśmy. Jeśli nasza działalność jest związana np. ze świadczeniem usług lekarskich, tłumaczeniem, fotografią czy wynajmem nieruchomości, najprawdopodobniej możemy zdecydować się na ryczałt, jednak tę informację powinien potwierdzić księgowy. Pamiętajmy, że nawet jeśli po czasie stwierdzimy, iż wybrana forma rozliczania podatku dochodowego jest niekorzystna, można ją zmienić.

Niewłaściwa decyzja o byciu/niebyciu VAT-owcem

Jednym z największych dylematów osób zakładających firmę jest decyzja o byciu VAT-owcem. Warto zaznaczyć, że niektórzy przedsiębiorcy są zobligowani do płacenia podatku od towarów i usług, jednak w wielu przypadkach jest to dobrowolna kwestia. W udzieleniu odpowiedzi na pytanie czy warto być VAT-owcem także pomoże nam księgowy. W skrócie można powiedzieć, że jeśli naszymi klientami mają być w większości firmy oraz przedsiębiorcy płacący VAT, również warto, abyśmy zarejestrowali się jako podatnicy, gdyż w tym wypadku nasze usługi będą bardziej konkurencyjne, a przy tym nasi kontrahenci będą mogli odliczyć sobie kwotę podatku. Z drugiej strony, gdy produkty lub usługi są kierowane do osób prywatnych, korzystniej zrezygnować z bycia VAT-owcem.

O jakich błędach warto jeszcze wspomnieć?

Sporo osób popełnia błąd związany z niewłaściwym czasem rejestrowania firmy, z powodu którego tracą dodatkowy miesiąc opłacania tzw. małego ZUS-u. Warto zaznaczyć, że założenie działalności np. 2 lub 3 dnia miesiąca sprawia, że okres 24 miesięcy obowiązywania niższych składek zaczyna się dopiero od kolejnego miesiąca.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Caver – księgowy Bielsko Biała.