Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Techniki masażu

Masaż klasyczny to jeden z najbardziej skutecznych sposobów wyeliminowania dolegliwości bólowych, zarówno poszczególnych części, jak i całego ciała. Ma on charakter manualny i wymaga odpowiedniego ułożenia pacjenta. Tego typu zabiegi bardzo pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Korzyści dotyczą nie tylko tkanek mięśni, skóry i stawów, ale również układu krwionośnego i limfatycznego. Dodatkową zaletą jest rozluźnienie układu nerwowego oraz przyspieszenie usuwania produktów przemiany materii. Jakie są techniki masażu w przypadku klasycznej wersji?

1. Głaskanie.

Na tym etapie masażysta wykonuje posuwiste ruchy po powierzchni ciała, wykorzystując opuszki palców, dłonie lub grzbiety dłoni. W ten sposób możliwe jest obniżenie napięcia mięśniowego, a przy tym rozprowadzenie żelu lub maści. Osoby wykonujące masaż klasyczny wykorzystuję tę technikę kilkukrotnie podczas całego zabiegu – zawsze na początku, na końcu oraz w trakcie. Głaskanie dzieli się na powierzchowne i głębokie. Pierwszy rodzaj jest najczęściej stosowany w sytuacjach, gdy pacjent zmaga się z bardzo silnym bólem, zaś drugi doskonale sprawdza się gdy mamy do czynienia z zastojami i obrzękami.

2. Rozcieranie.

Opiera się na ruchach kulisto-posuwistych wraz z tkanką. Jest to jedna z najważniejszych technik, która ma ogromne znaczenie w procesie leczenia. Masaż na tym etapie jest bardzo wolny i powoduje uczucie ciepła. Dzięki temu poprawia się ukrwienie oraz dochodzi do odżywienia tkanek. Rozcieranie stosuje się jeśli pacjent ma problem z przykurczami, bliznami oraz zrostami pourazowymi. Również dzielimy na je powierzchowne i głębokie.

3. Ugniatanie.

Masaż polega na unoszeniu, uciskaniu i wyciskaniu tkanki. W ten sposób możliwe jest przyspieszenie regeneracji mięśni i stymulowanie wymiany tlenu oraz dwutlenku węgla. W tym przypadku masażysta wykorzystuje więcej siły, jednak ruchy nie powinny sprawiać bólu, ani być zbyt mocno energiczne.

4. Oklepywanie.

Ta technika opiera się na szybkim i krótkim uderzaniu w tkankę mięśniową, raz za razem. Jednocześnie taki masaż nie może wywoływać bólu ani siniaków. Celem zabiegu jest doprowadzenie do przekrwienia okolicy. Oklepywanie można podzielić na szybkie i wolne.

5. Wstrząsanie.

Jak sama nazwa wskazuje, taki masaż polega na potrząsaniu tkankami mięśniowymi. Dzięki przekazywanym drganiom możliwe jest obniżenie napięcia mięśni, zwiększenie elastyczności w więzadłach oraz poprawienie krążenia.

6. Wibracje.

W tej technice wykorzystuje się dłonie lub specjalny aparat wibracyjny, które przekazują drgania o małej amplitudzie. To skuteczny sposób na zmniejszenie napięcia tkanek, zmniejszenie obrzęków i dolegliwości bólowych.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Fizjobalance – masaż Gdynia.