Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Sport

Podstawowe wyposażenie każdego stadionu

Jak powinno wyglądać podstawowe wyposażenie każdego stadionu? Okazuje się, że niezbędnych elementów jest znacznie więcej niż się to wydaje.

Bramki piłkarskie

Bramki piłkarskie muszą być dopasowane nie tylko do kategorii rozgrywek, ale i wieku zawodników. Inne modele sprawdzą się w przypadku profesjonalnych zawodników, a inne podczas spotkań na tzw. orlikach. Kwestią kluczową jest oczywiście rozmiar i jakość zastosowanych materiałów.

Najlepszym rozwiązaniem są modele o aluminiowych profilach, które są dodatkowo wzmocnione. Zwykle można spotkać zarówno bramki przenośne, jak i stacjonarne. Te pierwsze posiadają składane łuki, a więc są łatwe w montażu i do magazynowania. Siatki bramek piłkarskich wykonuje się z materiałów wytrzymałych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym są one stosunkowo łatwe w montażu.

Bramka

Bramka

Krzesełka na stadion

Niemniej ważne na każdym stadionie są krzesełka czy siedziska. Z uwagi na różnorodność miejsc, gdzie są umieszczane muszą spełniać wiele wymogów. Najważniejszym parametrem jest ich trwałość. Wysokiej jakości krzesełka na stadion wykonuje się z odpornego na odkształcenia i pękanie polipropylenu.

Krzesła muszą być także odporne na zmienne warunki atmosferyczne, w tym niskie i wysokie temperatury powietrza, deszcz czy śnieg. Powinny zostać także przygotowane na różny ciężar. Mocuje się je do ramy lub podestu, co jest gwarancją bezpieczeństwa dla osoby siedzącej. Siedziska mogą być całkowicie płaskie lub profilowane, posiadać oparcia lub nie. Występują zwykle w dość szerokiej gamie kolorystycznej.

Piłkochwyty

Coraz częściej na stadionach piłkarskich spotkać można także piłkochwyty, czyli konstrukcje pozwalające zatrzymanie piłki, gdy ta leci poza obręb boiska. Co ciekawe, nie utrudniają one widzom śledzenia rozgrywek.

To w zasadzie konstrukcje składające się ze stalowych słupów, aluminiowych profili oraz siatki polipropylenowej. Muszą charakteryzować się przede wszystkim odpornością na przeciążenia i ścieranie. Najczęściej montuje się je na zewnątrz.