Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Implantacja zębów – na czym polega i ile kosztuje

Każdy z nas marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. W większości przypadków wystarczy odpowiednia higiena oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy standardowe działania to zbyt mało, aby zachować pełne uzębienie. Brak higieny, zaniedbania, wiek, choroby lub wypadek – to podstawowe przyczyny problemów z zębami. W niektórych przypadkach nie wystarczą zabiegi dentystyczne, a koniecznym rozwiązaniem może okazać się wstawianie zębów.

Implant zęba

Implant zęba

Na czym polega implantacja zębów

Jednym z najlepszych sposobów na przywrócenie pięknego uśmiechu może być wstawianie implantów. Implant to wykonany z tytanu, wytrzymały i funkcjonalny wszczep, który wielkością przypomina naturalny korzeń i jest wszczepiany na jego miejsce. To na implancie umieszcza się sztuczny ząb (czyli koronę), który może być wykonany z różnego typu materiałów (na przykład metalu, akrylu bądź ceramiki). Wielką zaletą implantów jest to, że ich niezbędna do wszczepienia ilość nie jest równa ilości utraconych zębów – w większości przypadków wystarczy zaledwie kilka, aby oprzeć na nich całą protezę.

Samo wstawianie implantów jest zabiegiem czasochłonnym i składającym się z kilku etapów:
– diagnostyki,
– wszczepienia implantu,
– wkręcania śruby gojącej,
– przygotowania odbudowy protetycznej,
– zamocowania sztucznego uzębienia.
Proces implantacji może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego wymaga uzbrojenia się w cierpliwość.

Zęby na raty u dentysty – czy to możliwe?

Zabieg implantacji zębów nie jest tani i waha się w granicach od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych – jego cena jest uzależniona od ilości implantów, producenta, gabinetu stomatologicznego, wykorzystanych materiałów oraz ewentualnych zabiegów dodatkowych. I chociaż wstawianie implantów to niewątpliwie rewolucyjna metoda uzupełniania uzębienia, to wielu pacjentów nie może sobie na nią pozwolić.

Dlatego coraz więcej gabinetów stomatologicznych wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom pacjentów i proponuje im dogodne możliwości finansowania zabiegu. I tu pojawia się pytanie – czy zęby na raty u dentysty są możliwe? Otóż są, gdyż wielu stomatologów proponuje swoim pacjentom ratalny system spłat.

Stomatolodzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, iż dla niektórych pacjentów jedyną możliwością wykonania zabiegu implantacji jest rozłożenie płaty na kilka dogodnych rat.