Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Pianka czy wata na izolacje poddasza – co się lepiej sprawdzi?

Blog

Pianka czy wata na izolacje poddasza – co się lepiej sprawdzi?

Konstrukcja domu powinna chronić wszystkich jego mieszkańców przed zimnem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ocieplenie poddasza i tym samym zapewnienie całemu budynkowi odpowiedniej izolacji termicznej. Koszt ocieplenia poddasza w dużej mierze zależy od tego, czego się w tym celu użyje.

Czym można ocieplać poddasze?

Wśród najczęściej używanych materiałów wymienić można piankę poliureatanową oraz watę (wełnę mineralną) budowlaną. Pianka nakładana jest metodą bezpośredniego natrysku piany.

Jeśli chodzi o zalety pianki izolacyjnej, można do nich zaliczyć to, że
– jest bezpieczna dla ludzi i otoczenia,
– jej trwałość sięga dwudziestu pięciu lat,
– cechuje ją szczelna, bezspoinowa izolacja,
– ma wysoką paroprzepuszczalność (brak kondensacji),
– jej montaż jest niezwykle szybki (nawet do około 250 m2 w około osiem godzin).

Dzięki technologii jej nakładania (jaką jest natrysk), pianka tworzy jednolitą, zupełnie pozbawioną mostków termicznych warstwę, choć jednocześnie jest pianką oddychającą. Sprawia to, że w pomieszczeniu jest lepsza jakość powietrza (niż w wypadku użycia innych metod izolacji). Zalety pianki izolacyjnej to także fakt, że zabezpiecza ona drewno przed pleśnią, metale przed korozją, a do wnętrza domu nie dopuszcza wilgoci (a co za tym idzie – na ścianach nie pojawi się grzyb i pleśń).

Jakie są wady waty budowlanej i co sprawdzi się lepiej na poddadszu?

Jeśli chodzi o wełnę, do jej zalet można zaliczyć to, że charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, jest też sprężysta i wytrzymała, a do tego wodoodporna i stanowi dobrą barierę dla ognia. Jednak jest ona materiałem pylącym, dlatego przy jej montażu trzeba zachować wszelkie zasady ostrożności, by nie podrażnić swojego układu oddechowego czy oczu. Jeśli chodzi o wady waty budowlanej, to zalicza się do nich to także to, że może ona nasiąkać, a zawilgocona traci swoje właściwości termoizolacyjne. Może to też prowadzić do zawilgocenia elementów konstrukcyjnych i rozwoju pleśni. Aby tego uniknąć należy stosować folię paroszczelną. Wydaje się więc, że do ocieplenia poddasza lepiej sprawdzi się pianka, z którą nie wiążą się żadne większe problemy. Choć w tym wypadku koszt ocieplenia poddasza będzie nieco wyższy, to ma się gwarancję, że pianka nie starci na jakości przez wiele lat.