Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Okna połaciowe czy lukarne- czym są, czym się różnią, ich wady i zalety

Blog

Okna połaciowe czy lukarne- czym są, czym się różnią, ich wady i zalety

Doświetlenie poddasza wymaga zamontowania okien innych, niż standardowe. Do wyboru użytkownicy mają okna połaciowe lub lukarny z wbudowanym oknem. Które rozwiązanie wybrać? Jakimi cechami charakteryzują się poszczególne opcje?

Okno lukarne a połaciowe- budowa, walory praktyczne i ozdobne

Okna bezpośrednio wstawiane w powierzchnię dachu o nachyleniu co najmniej 15 stopni, są w naszym kraju najbardziej popularnym wyborem na zadaszenie. Wobec tego niewiele osób w praktyce zastanawia się, co to okno połaciowe. Takie okno dachowe cechuje prosty montaż i możliwość umieszczenia na prawie każdej konstrukcji dachowej. Przepisy regulują jednak, że powinno ono znajdować się na wysokości co najmniej 85 cm od podłogi. Jeżeli użytkownikowi zależy na tym, by bardziej doświetlić pomieszczenie, może okno usytuować wyżej. Z kolei pytanie: co to okno lukarne, wydaje się być bardziej powszechne, chociaż coraz częściej takie rozwiązanie stosują użytkownicy domów z poddaszami.

Okno lukarne, a właściwie okno osadzone w lukarnie, prezentuje się niezwykle stylowo i przyciąga uwagę. Z pewnością cechuje się w większym stopniu walorami ozdobnymi, niż okno połaciowe. Lukarna musi być zbudowana z frontu, boczków i zadaszenia. Wraz z tymi koniecznymi dodatkami, wzrasta koszt i nakład niezbędnej pracy montażu okna lukarnego. Ponadto należy pamiętać, że lukarna musi zostać ocieplona, ponieważ to konstrukcja, przez którą również ulatania się ciepło. Najczęściej do zapewnienia odpowiedniej izolacji, stosuje się styropian.

Wybór okna na poddasze- jakie czynniki wziąć pod uwagę?

W czasie rozważań na temat: okno lukarne a połaciowe, należy zadać sobie pytanie nie tylko o ewentualne koszty, które jest się w stanie ponieść. Niezwykle ważnym czynnikiem jest styl domu. Okna połaciowe są raczej neutralne stylistycznie, ale lukarny znacząco zmieniają bryłę budynku. Nie zawsze pasują na przykład do stylu minimalistycznego i nowoczesnego.

Koniecznie należy też sprawdzić, czy możliwości techniczne, pozwalają na zamontowanie wybranego rozwiązania. Po dokładnym sprawdzeniu, co to okno połaciowe oraz co to okno lukarne i poznaniu charakterystyki obydwu opcji, można w końcu wybrać okno, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i będzie posiadało walory ozdobne. Chodzi o to, by dobrać możliwość doświetlenia, dostosowaną do własnych upodobań, ale także leżącą w granicach możliwości finansowych i konstrukcyjnych.