Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jakiej grubości styropian na ocieplenie domu wybrać?

Blog

Jakiej grubości styropian na ocieplenie domu wybrać?

Komfort cieplny w domu ma niezwykle istotne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. By wnętrze pozwalało na swobodny wypoczynek, zabawę czy pracę lub inne formy rodzinnego spędzania czasu, dom musi zostać profesjonalnie ocieplony. Można w tym celu użyć styropianu.

Zalety ocieplenia domu styropianem

Warstwa styropianu doskonale zabezpiecza przed nadmiernymi stratami energii, niezbędnej do ogrzania domu. Jest tak ze względu na parametry fizyko- chemiczne tego materiału. Warto wziąć pod uwagę również to, że styropian jest tworzywem całkowicie bezpiecznym dla zdrowia. Nie jest toksyczny, czyli nie wydziela substancji, które mogłyby zaszkodzić ludziom czy zwierzętom. To doskonały wybór dla użytkowników, którym leży na sercu dobro naszej planety. Domy ocieplane styropianem emitują do atmosfery znikome ilości dwutlenku węgla. Inne cenne zalety ocieplenia domu styropianem, wiążą się z takimi jego cechami, jak trwałość. Nawet po latach, pozostaje on w niezmiennym stanie.

Bloki styropianowe są odporne na rozwój grzybów i pleśni, działanie kwasów oraz ognia. Dodatkowo cechują się lekkością, stabilnością wymiarową oraz łatwo poddają się obróbce. Jaki styropian jest lepszy do stworzenia izolacji – biały czy grafitowy? Jakie są koszty ociepleń domu takim tworzywem. Ile powinna wynosić grubość zastosowanej warstwy?

Jaki styropian wybrać do ocieplenia budynku?

Styropian z zawartością grafitu cechuje się podwyższoną izolacyjnością termiczną, w porównaniu ze styropianem białym. Dzięki temu, do ocieplenia domu można użyć cieńszej warstwy tworzywa, by zyskać bardzo dobre wyniki w kwestii zatrzymywania uciekającego ciepła. Jeżeli więc osoby chcące ocieplić dom, zastanawiają się nad tym, jaki styropian jest lepszy, biały czy grafitowy, z pewnością warto postawić na ten drugi, jednakże trzeba pamiętać, że niezbędne jest w tym wypadku zastosowanie mocniejszego kleju. Styropian grafitowy ma bowiem mniejszą przyczepność niż tradycyjny.

Jakiej grubości styropian wybrać, by efektywnie ocieplić dom? Do ocieplenia elewacji zewnętrznej budynku zazwyczaj najlepiej wybrać styropian o grubości od 12 do 15 cm. W przypadku izolacji dachu nachylonego, zalecana grubość tworzywa to 15-25 cm, zaś dachu płaskiego – 25-30 cm. Koszty ociepleń domu taką metodą można oszacować biorąc pod uwagę ilość potrzebnego materiału i jego cenę oraz orientacyjne koszty montażu.