Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Kominek z systemem DGP – zalety i wady

Blog

Kominek z systemem DGP – zalety i wady

Ogrzewanie domu kominkiem z systemem DGP (tzn. dystrybucją gorącego powietrza), opiera się na sieci kanałów, którymi ogrzane przez kominek powietrze napływa do wszystkich pomieszczeń w budynku. System DGP nie jest skomplikowany, ale oczywiście posiada zarówno zalety, jak i wady.

Dystrybucja gorącego powietrza – zalety kominka

Instalując w domu kominek z dystrybucją gorącego powietrza, zwiększa się jego wydajność, ponieważ ogrzewa się nie tylko pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, ale cały budynek. Tego rodzaju ogrzewanie pozwala na docieplenie domu o każdej porze roku (także w mroźną zimę) i stwarza miły, domowy i przytulny klimat. Najważniejsze jest jednak to, że nie jest to system drogi i jego instalacja nie generuje wysokich kosztów. Tani montaż idzie zaś w parze z niewielkimi nakładami pieniężnymi na eksploatację systemu. Bardzo ważne jest także to, że system DGP pozwala na uniezależnienie domowego systemu grzewczego od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej i gazu. Jest on skuteczną skuteczną alternatywą w przypadku awarii prądu czy braku dostaw gazu, bo zawsze spełnia swoje funkcje – bez względu na to, czy dom ma akurat dostęp do tych mediów. Warto także zaznaczyć, że spalanie w kominku drewna jest o wiele bardziej ekologiczne (a więc przyjazne dla środowiska), niż spalanie węgla czy gazu. Dystrybucja gorącego powietrza przy pomocy kominka jest instalacją, która wykazuje się zazwyczaj niezawodnością i bardzo niską awaryjnością. Jest tak, ponieważ nie posiada ona wielu skomplikowanych urządzeń, które mogłyby się zepsuć. Jedyne takie elementy to termostat sterujący oraz wentylator. Do zalet kominka z systemem DGP trzeba zaliczyć również to, że pozwala on na szybki wzrost temperatury, a więc na niemal natychmiastowe nagrzanie się domowych pomieszczeń.

Dystrybucja gorącego powietrza

Wady kominka z systemem DGP

Tego rodzaju system, tak jak każde rozwiązanie posiada także swoje minusy. Jednym z nich jest to, że ma się małą możliwość regulacji wydajności systemu, nigdy nie ustawi się jej precyzyjnie. Moc grzewczą kominka można tutaj regulować, sterując intensywnością nawiewu powietrza poprzez wentylator. Spowalniając pracę tego ostatniego sprawia się, że do pomieszczeń napływa mniej ciepłego powietrza (obniża się w nich temperatura), a po zwiększeniu szybkości pracy wentylatora temperatura w pomieszczeniach się podnosi. Sprawę może ułatwić montaż termostatu. Jednak aby decydować o temperaturze w poszczególnych pokojach, trzeba robić to ręcznie i oddzielnie -przymykając i otwierając w nich nawiewniki. Wadą ogrzewania domu przy pomocy kominka z systemem DGP jest również konieczność dość częstego uzupełniania szybko spalającego się drewna. Trzeba tego pilnować, bo kiedy ogień zgaśnie, temperatura w domu spada bardzo szybko. Minusem jest również to, że taki system nie rozwiązuje problemu z dostarczeniem ciepłej wody użytkowej. Należy także wspomnieć, że decyzję o takim rodzaju ogrzewania najlepiej podjąć w trakcie budowy domu. Późniejsze zmiany mogą być bowiem dość pracochłonne i będą wiązać się z dodatkowymi kosztami.