Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jeśli myślisz o pracy w branży budowlanej, to dobrze myślisz!

Blog

Jeśli myślisz o pracy w branży budowlanej, to dobrze myślisz!

W 2017 roku wartość polskiego rynku budowlanego przekroczyła poziom 200 mld złotych, co stanowi to ponad 10 proc. wartości PKB. Prognozy dla sektora budownictwa w naszym kraju na najbliższe lata są bardzo optymistyczne. Dlatego też, jeżeli rozważasz podjęcie specjalistycznych studiów w tym kierunku i późniejsze związanie swojej kariery zawodowej z budownictwem, to podejmujesz właściwą decyzję. Deficyt specjalistów w tej dziedzinie na polskim rynku pracy jest wciąż bardzo duży.

budownictwo ogólne studia

Dużo inwestycji, mało rąk do pracy

W najbliższych latach polscy budowlańcy będą mieli pełne ręce roboty, głównie ze względu na wdrożenie uśpionych dotychczas dużych inwestycji infrastrukturalnych. Pomimo licznych projektów do realizacji i rosnących pensji w branży budowlanej firmy z tego sektora wciąż borykają się niedoborem rąk do pracy.

Przemysł budowlany ma bardzo dobre perspektywy pod względem zatrudnienia i pojawienia się nowych miejsc pracy w przyszłości. Zarobki oraz możliwość awansu, a więc to, co chyba najbardziej interesuje dzisiejszych studentów, absolwentów szkół wyższych oraz specjalistów budownictwa, są przede wszystkim uzależnione od umiejętności oraz specjalistycznego wykształcenia pracowników. Im lepszy, udokumentowany poziom edukacji, tym wyższe profity w branży budowlanej. Absolutny Top zarobkowy uzyskują oczywiście osoby posiadające dyplom inżynierski uczelni technicznej.

Studia Budownictwo ogólne – fundament do kariery zawodowej

Studia Budownictwo ogólne to bezsprzecznie minimum w drodze na szczyt zawodowej kariery w sektorze budownictwa. Aby budować wydajnie, bezpiecznie i zgodnie z założeniami architektonicznymi i prawnymi, trzeba wiedzieć jak. Ważna jest nie tylko wiedza praktyczna, ale również merytoryczna. Studia Budownictwo ogólne kompleksowo przygotowują do podjęcia efektywnych prac związanych z projektowaniem, wykonawstwem i remontami, poznania metod i technik użytkowania budynków, zarządzania procesami budowlanymi czy też efektywnego wykorzystywania nowoczesnych metod projektowania. Tego rodzaju zakres wiedzy to solidny praktyczny i merytoryczny fundament, dzięki któremu można rozpocząć realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów budowlanych. Pamiętajmy jednak, że osoby pracujące w sektorze budowlanym tak naprawdę nigdy nie przestają się uczyć, a ciągłe dokształcanie się w tym obszarze to klucz do sukcesu zawodowego.

Pracodawcy w potrzebie

Osoby z tytułem inżyniera to obecnie najbardziej poszukiwani specjaliści na rynku. W corocznym raporcie „Niedobór talentów” realizowanym przez ManpowerGroup inżynierowie znajdują się w ścisłej czołówce zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem pracowników z tego obszaru. Jako podstawowe przyczyny takiego stanu rzeczy podaje się przede wszystkim: brak kandydatów (33 proc.), brak kompetencji twardych lub specjalistycznych umiejętności technicznych (33 proc.) oraz niewystarczające doświadczenie (24 proc.). Tak więc, ogólnie rzecz ujmując, brakuje przede wszystkim inżynierów posiadających odpowiednią wiedzę, umiejętności i kompetencje, których szukają pracodawcy.