Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jak wybrać i podłączyć dobry wentylator dachowy?

Blog

Jak wybrać i podłączyć dobry wentylator dachowy?

Wentylatory dachowe są nieocenionym urządzeniem pozwalającym na zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w danym pomieszczeniu. Obecnie te urządzenia oferowane są w nowoczesnych wersjach bardzo dobrej jakości. Wentylatory dachowe mają różne przeznaczenia, dobierane są min. do rodzaju wykonywanej działalności. Wiąże się to min. z jakością wytwarzanego powietrza. W halach produkcyjnych zazwyczaj jest większe zanieczyszczenie, w pomieszczeniach gastronomicznych też warto zadbać o odpowiednią jakość powietrza. Nowoczesne modele stwarzają dogodne warunki do sprawnego montażu, który powinna wykonać osoba posiadająca odpowiednie umiejętności i doświadczenie.

W poszukiwaniu odpowiedniego wentylatora dachowego

Firma Zawex oferuje różne rodzaje wentylatorów w nowoczesny wydaniu. Można tutaj zakupić modele przeznaczone do lokali mieszkalnych, przemysłowych, gastronomicznych, rolniczych. Bardzo ważnym zadaniem jest obliczenie wymaganej wydajności oraz spadku ciśnienia na instalacji. Należy dokonać tzw. charakterystyki przepływowej, na podstawie, której dobiera się odpowiedni model wentylatora dachowego.

Wśród różnych modeli wentylatorów dachowych wyróżnia się wentylatory ogólnego stosowania, które montowane są do pomieszczeń, gdzie nie występuje zanieczyszczone powietrze. Urządzenia te chwali się za dużą wydajność przy małej mocy silnika. Kolejny, wentylatorem stosowanym najczęściej w sklepach, magazynach czy halach o małym zanieczyszczeniu są wentylatory Rufino-S.

Godnym polecenia modelem są wentylator dachowe WDS-16 N, których głównymi zaletami są niski poziom hałasu oraz małe zużycie energii. Są to wentylatory typowo wyciągowe. Modele te są łatwe w montażu.

W trudnych warunkach pracy związanych z dużym zanieczyszczeniem powietrza substancjami chemicznymi a nawet żrącymi, idealnie będą wentylatory dachowe kwasoodporne. Są one bardzo wytrzymałe i trwałe, wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Pokrywa silnika wykonana jest ze stali malowanej proszkowo.