Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jak ułożyć kostkę brukową: podsypka i przygotowanie podłoża

Blog

Jak ułożyć kostkę brukową: podsypka i przygotowanie podłoża

Kostka brukowa jest uniwersalnym materiałem do zastosowania wokół domu i w ogrodzie. Jest praktyczna, wytrzymała, niedroga i można ją dostać w różnych odcieniach oraz kształtach. Rodzaj i kolor kostki brukowej, którą wybierzesz, zależy od otoczenia. Jeśli masz naturalny ogród, proste i minimalistyczne kształty będą idealnie pasować do stylu rustykalnego. Z kolei nawiązujące do industrialnych aranżacji kostki brukowe doskonale sprawdzają się w nowoczesnym otoczeniu. Niezależnie od tego, co wybierzesz, w poniższym artykule poznasz krok po kroku główne zasady układania kostki brukowej.

Odpowiednie podłoże

Przed ułożeniem kostki brukowej konieczne jest wykonanie prac przygotowawczych. Grunt powinien być jednorodny i zarazem przepuszczalny. Na początku naciągnij sznurki, aby dobrze wytyczyć sobie planowaną ścieżkę, a następnie wykop ziemię na głębokość od 20 do 40 cm. Następnym krokiem jest wypełnienie nawierzchni żwirem. Niektórzy ogrodnicy amatorzy umieszczają kamienie bezpośrednio na piasku, ale to zależy od rodzaju podłoża. Jeśli jest miękkie, zalecany jest żwir w celu wykluczenia późniejszego zapadania się kostki. Z kolei gleby zagęszczone wymagają odpowiedniego drenażu. Po ułożeniu żwiru jako podsypkę stosuje się naturalny piasek kruszony. Jest on łatwy w obróbce i zbyt kruchy nawet dla mrówek, dzięki czemu małe zwierzęta trzymają się z dala od terenów utwardzonych kruszonym piaskiem.


Przy układaniu kostki brukowej ważne jest także zachowanie obramowania krawędzi, w przeciwnym razie kostka będzie się później przesuwać na zewnątrz. Do tego celu wykorzystuje się betonowe krawężniki, obrzeża i palisady.

Układanie kostki brukowej

Zacznij układać kostkę w jednym rogu ścieżki i układaj je po kolei. Pozostaw niewielką przerwę, około 4-5 milimetrów i nie umieszczaj kostki tuż obok siebie. Użyj gumowego młotka, aby lekko wbić kostkę w ziemię, tak aby mocno przylegały do podłoża. Pamiętaj też, żeby nie chodzić po kostce podczas układania. Kostkę brukową układa się na oko, tak aby miała atrakcyjny wzór, ale co jakiś czas należy sprawdzić, czy wszystkie elementy układają się równo i na tej samej wysokości. Dobrze zaplanuj układanie: przy średniej długości kamienia np. 10 cm i szerokości fugi 2 cm, 10 kamieni rozkłada się na długości 118 cm. Jeśli rozłożysz kamienie na wszystkich pozostałych długościach w ten sam sposób i zachowasz odległość 2 cm między odcinkami, uzyskasz równomierny wzór.

Prace końcowe

Kiedy skończysz układanie, rozsyp piasek na całej powierzchni wmiatając go między każdą kostkę. Zapewni to dodatkowe oparcie dla wiązań brukowych. Następnie należy kilka razy mocno ubić kostkę za pomocą zagęszczarki z płytą wibracyjną. Ważne jest, aby powierzchnia wibrująca maszyny była wykonana z twardej gumy lub innego materiału, który nie uszkodzi powierzchni kostki. W razie potrzeby należy dosypać kolejną mieszaninę piasku i wody i uzupełnić fugi. Muszą być one całkowicie wypełnione, w przeciwnym razie kostka brukowa zacznie się chwiać.

Praktyczne rady

  1. Przed ułożeniem nawierzchni należy sprawdzić na planie nieruchomości, czy w miejscu, w którym ma zostać ułożona kostka, znajdują się rury kanalizacyjne. Nie mogą one w żadnym wypadku zostać uszkodzone podczas prac.
  2. Jeśli po jakimś czasie dojdzie do uszkodzenia kostki brukowej, to zazwyczaj jest to spowodowane brakiem lub zbyt wąskimi fugami. Dlatego podczas montażu należy przestrzegać zalecanych odstępów między spoinami.
  3. Podczas układania mieszaj kostkę brukową z różnych palet, ponieważ może ona mieć nieznaczne różnice w kolorze. To ważne, jeśli zależy ci, aby późniejsza powierzchnia sprawiała jednolite wrażenie. Odchylenia kolorystyczne z kilku palet możesz także wykorzystać do wizualnego podziału powierzchni utwardzonych, np. na podjeździe.