Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

Grafika komputerowa – czy studia są w ogóle potrzebne?

Technologia stale się rozwija i jej wpływ można zauważyć w każdej dziedzinie życia. Z tego powodu stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT, programowania i obsługi programów graficznych. Grafik komputerowy od wielu lat jest zawodem rozchwytywanym w wielu branżach, a jego praca nie ogranicza się tylko do obsługi Photoshopa i retuszowania zdjęć. Jednak czy w czasach, gdy każdy ma dostęp do komputera, Internetu i licznych programów studia z grafiki mają jakikolwiek sens?

studia w Krakowie

Grafika – studia czy kursy?

Z pewnością znasz kogoś, kto mimo braku kierunkowego wykształcenia doskonale sobie radzi z obsługą programów graficznych. Trudno znaleźć kogoś, kto nie ma konta w social mediach, gdzie wstawia piękne zdjęcia, odbiegające nieco od rzeczywistości. Podstawowa znajomość Photoshopa i umiejętność obróbki zdjęć, jak niektórzy uważają, wcale nie upoważnia do nazwania się grafikiem komputerowym. Zawód ten jest dużo bardziej kreatywny, pełny wyzwań i tworzenia kompozycji artystycznych, które nie ograniczają się tylko do retuszu niekorzystnych fotografii. Studia grafika komputerowa to kierunek, który kształci wielopłaszczyznowo, przygotowując Cię do nowych zadań i zaawansowanej obsługi komputera, nie tylko na poziomie obsługi programów graficznych. Kilkugodzinny kurs nie jest w stanie nauczyć Cię tego, czego dowiesz się na studiach.

Studia z grafiki – czego się spodziewać?

Decydując się na ten kierunek, musisz być przygotowany na to, że mimo toku nauczania opartego na praktyce, czeka Cię również porcja przydatnej praktyki, która bez wątpienia przyda Ci się podczas wykonywania skomplikowanych projektów graficznych. Nie chodzi tu o wykucie na pamięć definicji, ale wytłumaczenie działania niektórych mechanizmów charakterystycznych dla tej branży, budowania kontaktów i ciekawostek z obsługi programów, których nie dowiesz się z podstawowych kursów. Jeżeli chodzi o grafikę, studia te wbrew pozorom są bardzo wszechstronne i kreatywne. Mylisz się myśląc, że przez kilka lat nauki będziesz tworzył tylko projekty graficzne w branżowych programach. Na studiach z grafiki nauczysz się montażu dźwięku, fotografii, programowania, animacji, a także psychologii reklamy czy chwytów marketingowych. Absolwenci tego kierunku dysponują rozbudowaną wiedzą, która przyda im się w zawodzie grafika.

Studia w Krakowie – dlaczego tam?

Decydując się na studia wiele młodych ludzi rozważa wyjazd do innego miasta. Wybór uczelni jest ogromny, dlatego rekrutując na studia z grafiki dobrze wcześniej zapoznać się z programem nauczania dostępnym na stronie internetowej. Studia w Krakowie cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż zajęcia dydaktyczne prowadzą tam wybitne autorytety z grafiki komputerowej. Również wielu absolwentów kończących studia z grafiki w Krakowie jest obecnie rozchwytywanymi specjalistami, a ich nazwiska są dobrze znane w branży. Studia w Krakowie prócz tego, że stwarzają możliwość poznania jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, to są okazją do nawiązania wartościowych kontaktów i wymiany dotychczasowych doświadczeń.