Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Finanse

e-Deklaracje – szybki i prosty sposób rozliczenia z urzędem skarbowym

e-Deklaracje to niewątpliwie spore udogodnienie dla wszystkich podatników rozliczających się z urzędem skarbowym. Poznaj podstawowe zalety tego systemu oraz wymogi, jakie musisz spełnić, aby móc z niego korzystać.

e-deklaracje

Deklaracja podatkowa przez internet

e-Deklaracje są częścią systemu e-Podatki realizowanego od kilku lat przez Ministerstwo Finansów w ramach projektu e-Deklaracje. System zapewnia podmiotom gospodarczym oraz wszystkim podatnikom możliwość przesyłania drogą elektroniczną deklaracji podatkowych. Zalety płynące z takiej formy rozliczania odczuwają nie tylko płatnicy, ale również administracja skarbowa.

e-Deklaracje z korzyścią dla obu stron

e-Deklaracje to inteligentny system, który podpowiada użytkownikowi, jakie informacje ma wstawić w określonych polach deklaracji podatkowej, a w razie popełnienia przez niego błędu, szybko go wychwyci i skoryguje. Jest to o wiele szybsza i minimalizująca ryzyko błędów forma, niż tradycyjne, odręczne uzupełnianie druku. Dzięki usłudze podatnik otrzymuje również informacje online o bieżącym stanie swoich spraw oraz o koncie rozliczeniowym. Ma także dostęp do bazy danych, w której zapisana jest jego historia zeznań podatkowych. Najważniejszą wartością dodaną jest  możliwość rozliczenia się z fiskusem, bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejkach.

Z zalet systemu korzysta również administracja skarbowa. e-Deklaracje umożliwiają scentralizowanie wszystkich niezbędnych informacji o podatnikach, a także szybkie ich zidentyfikowanie bez konieczności szukania po adresie zameldowania czy też konkretnej jednostce urzędu skarbowego.

Niezbędny kwalifikowany podpis elektroniczny

Aby skorzystać z systemu e-Deklaracje podatnik powinien posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. W przypadku nie posiadania przez podatnika kwalifikowanego podpisu elektronicznego, może on złożyć formularz PIT-16, 16A, 19A, 28, 36, 36L, 37, 38 i 39, wpisując w odpowiedniej rubryce formularza elektronicznego kwotę przychodu zadeklarowaną na formularzu za 2 lata wstecz. E-Deklaracje można również złożyć za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Jest to ogólnopolska platforma teleinformatyczna umożliwiająca składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego.

Przeczytaj także:
Finanse

Jak inflacja w Polsce wpływa na giełdę?

Finanse

Alior Bank kolejnym dostawcą tożsamości w mojeID

Finanse

Kontrakty CFD - co to takiego? Jak działają? Kto może tak inwestować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *