Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Finanse

e-Deklaracje – szybki i prosty sposób rozliczenia z urzędem skarbowym

e-Deklaracje to niewątpliwie spore udogodnienie dla wszystkich podatników rozliczających się z urzędem skarbowym. Poznaj podstawowe zalety tego systemu oraz wymogi, jakie musisz spełnić, aby móc z niego korzystać.

e-deklaracje

Deklaracja podatkowa przez internet

e-Deklaracje są częścią systemu e-Podatki realizowanego od kilku lat przez Ministerstwo Finansów w ramach projektu e-Deklaracje. System zapewnia podmiotom gospodarczym oraz wszystkim podatnikom możliwość przesyłania drogą elektroniczną deklaracji podatkowych. Zalety płynące z takiej formy rozliczania odczuwają nie tylko płatnicy, ale również administracja skarbowa.

e-Deklaracje z korzyścią dla obu stron

e-Deklaracje to inteligentny system, który podpowiada użytkownikowi, jakie informacje ma wstawić w określonych polach deklaracji podatkowej, a w razie popełnienia przez niego błędu, szybko go wychwyci i skoryguje. Jest to o wiele szybsza i minimalizująca ryzyko błędów forma, niż tradycyjne, odręczne uzupełnianie druku. Dzięki usłudze podatnik otrzymuje również informacje online o bieżącym stanie swoich spraw oraz o koncie rozliczeniowym. Ma także dostęp do bazy danych, w której zapisana jest jego historia zeznań podatkowych. Najważniejszą wartością dodaną jest  możliwość rozliczenia się z fiskusem, bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejkach.

Z zalet systemu korzysta również administracja skarbowa. e-Deklaracje umożliwiają scentralizowanie wszystkich niezbędnych informacji o podatnikach, a także szybkie ich zidentyfikowanie bez konieczności szukania po adresie zameldowania czy też konkretnej jednostce urzędu skarbowego.

Niezbędny kwalifikowany podpis elektroniczny

Aby skorzystać z systemu e-Deklaracje podatnik powinien posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. W przypadku nie posiadania przez podatnika kwalifikowanego podpisu elektronicznego, może on złożyć formularz PIT-16, 16A, 19A, 28, 36, 36L, 37, 38 i 39, wpisując w odpowiedniej rubryce formularza elektronicznego kwotę przychodu zadeklarowaną na formularzu za 2 lata wstecz. E-Deklaracje można również złożyć za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Jest to ogólnopolska platforma teleinformatyczna umożliwiająca składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego.