Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

Do czego jest potrzebny GOST certyfikat?

Podstawowy GOST certyfikat nie ma żadnej oficjalnej funkcji. Sytuacja jednak nie jest taka prosta i nie powinno się z niego rezygnować. Zwykły GOST certyfikat jest dokumentem dobrowolnym, a więc prawo nie wymaga jego uzyskania w żadnym przypadku. Poza podstawową jego wersją istnieją inne, które z pełną odpowiedzialnością można nazwać certyfikatami GOST.

Wróćmy jednak do najzwyklejszego GOST certyfikatu. Tak jak już wspomniałem, jest częścią dobrowolnego systemu certyfikacji. Mimo tego warto rozważyć jego uzyskanie.

Po pierwsze, symbol GOST jest bardzo rozpoznawalnym symbolem jakości, którego historia sięga Związku Radzickiego. Wiele osób wciąż lepiej postrzega znak jakości GOST niż bardziej aktualny EAC.

Dochodzi do tego, że firmy, mające świadomość jego dobrowolności, stawiają posiadanie GOST certyfikatu jako warunku nawiązania relacji handlowych. Często są to sieci sklepów, które dużo uwagi poświęcają opinii klientów indywidualnych.

Inne rodzaje GOST certyfikatów

Na samym początku napisałem, że istnieją również GOST certyfikaty, które są wymagane przez prawo. Jednym z bardziej popularnych jest GOST certyfikat bezpieczeństwa pożarowego. Istnieje również jego dobrowolny, ale tak jak w przypadku podstawowego GOST certyfikatu jest on uzyskiwany przeważnie na wyraźne życzenie klienta.

Wrócę jednak do jego obowiązkowej odmiany. W większości przypadków jest wymagany podczas eksportu materiałów budowlanych i środków bezpieczeństwa pożarowego, np. płyt elewacyjnych, drzwi ognioodpornych i gaśnic do Rosji. GOST certyfikat bezpieczeństwa pożarowego jest jednym z bardziej wymagających certyfikatów możliwych do uzyskania w Rosji.

W odróżnieniu od innych GOST certyfikatów, w tym przypadku nie obędzie się bez wysyłki próbek produktów, które muszą zostać dokładnie przebadane przez akredytowane laboratorium w Rosji.

Nie tylko GOST certyfikat

Oprócz odmian certyfikatów GOST istnieje jeszcze deklaracja GOST, którą wielu uważa za kolejną odmianę certyfikatu.
Deklaracja GOST jest dokumentem wymaganym do odprawy celnej, dla niektórych produktów. Takimi produktami mogą być talerze i sztućce jednorazowe, plastikowe pudełka na żywność, a nawet niektóre kleje.

Podsumowując. Istnieje wiele odmian certyfikatów według norm GOST. Jedne są niezbędne do odprawy celnej, inne nie. Warto jednak mieć na uwadze wszystkie ich rodzaje, ponieważ każdy z nich upoważnia do znakowania produktów symbolem GOST, który jest powszechnie poważany przez potencjalnych klientów.

Napisana przy współpracy z ccrw.pl