Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

Dlaczego warto zrobić angielskie prawo jazdy?

Przepisy obowiązujące na angielskich drogach znacznie różnią się od tych, których musimy przestrzegać w Polsce. Oprócz tego w Wielkiej Brytanii najlepiej przemieszczać się pojazdami mającymi kierownicę po prawej stronie. Wszystkie te różnice mogą być nieco przytłaczające dla kogoś, kto zdobył prawo jazdy i doskonalił swoje umiejętności kierowcy w naszym kraju. W związku z tym, jeśli planujemy poruszać się po jezdni na Wyspach, warto zrobić również angielskie prawo jazdy.

Kto może ubiegać się o angielskie prawo jazdy?

Zgodnie z brytyjskim prawem, do egzaminu na angielskie prawo jazdy może podejść każdy, kto ukończył 17 lat i przebywa na terenie kraju od minimum 185 dni. Innymi słowy, taka możliwość jest zarezerwowana dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii, a nie odwiedzających ją np. w ramach wyjazdu wakacyjnego.

prawo jazdy w anglii

Komu przyda się angielskie prawo jazdy?

Jeśli planujemy swoją przyszłość w Anglii, musimy pamiętać, że Polskie prawo jazdy będzie tam ważne tylko przez pewien czas (który może być różny w zależności od wieku kierowcy, rodzaju uprawnień oraz długości pobytu w kraju). Należy również zaznaczyć, że przepisy drogowe w tym państwie znacznie różnią się od polskich: obowiązuje tam ruch lewostronny, istnieją znaczące różnice w poruszaniu się na rondach, znakach drogowych czy ograniczeniach prędkości. Poruszanie się po brytyjskich drogach bez angielskiego prawa jazdy może być więc po prostu niebezpieczne.

Ponadto warto wspomnieć, iż posiadanie tego dokumentu stanowi spory atut podczas ubiegania się o pracę – w wielu firmach jest to wręcz warunek konieczny. Osoby posiadające angielskie prawo jazdy płacą także niższe opłaty na ubezpieczenie komunikacyjne, a w przypadku otrzymania mandatu oraz punktów karnych unikają kłopotliwych formalności, obejmujących m.in. z wizytę w sądzie.

Wreszcie, należy pamiętać o tym, że Wielka Brytania w niedługim czasie planuje opuścić Unię Europejską. Po Brexicie polskie uprawnienia do prowadzenia pojazdów przestaną być honorowane w tym kraju, a zdobycie angielskiego prawa jazdy stanie się dla jego mieszkańców koniecznością.