Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Co gwarantuje płynne działanie przenośników taśmowych?

Przedsiębiorcy wiedzą jak ważny podczas pracy jest czas, dlatego za wszelką cenę chcą uniknąć niepotrzebnych przestojów czy zbyt wolnych rozwiązań technologicznych. Właśnie dlatego w wielu branżach wykorzystuje się przenośniki taśmowe. Takie rozwiązania budowane są w oparciu o krążniki do przenośników taśmowych.

Jak zbudowany jest przenośnik taśmowy?

Podstawową funkcjonalnością przenośnika taśmowego jest przenoszenie ładunku na dalekie odległości w jak najkrótszym czasie przy wykorzystaniu:

  1. Stacji napędowej – dającej napęd przekładni do transportu,
  2. Zwrotnica przenośnikowa – dzięki której możemy obrać kierunek transportu,
  3. Krążniki – wyróżniamy tutaj krążki nośne – mające za zadanie podtrzymanie i transport pasa taśmowego, krążki pasa dolnego które odpowiadają za transport pasa taśmowego w dolnej części przenośnika oraz krążki prowadzące których głównym zadaniem jest utrzymywanie pasa transmisyjnego w odpowiedniej pozycji.
  4. Pasa przenośnikowego – element na którym przenoszony jest ładunek,
  5. Naprężnika – odpowiadającego za odpowiedni naciąg elementów transmisyjnych. 
  6. Stacja nadawcza – w której rozpoczyna się transport ładunku.

Krążniki do przenośników taśmowych – na co zwrócić uwagę?

Krążniki do przenośników taśmowych wykorzystuje się między innymi w ciężkim przemyśle takim jak górnictwo, kamieniołomy, żwirownie ale również w przemyśle spożywczym między innymi w  piekarniach. W zależności od specyfiki działania stosowane są krążniki:

  1. Gładkie,
  2. Tarczowe,
  3. Pierścieniowe,
  4. Odciskowe

Warunki pracy krążników wymuszają zastosowanie najwyższej jakości materiałów – gwarantujących bezproblemową pracę w najbardziej nieprzyjaznych warunkach. Między innymi dlatego wykorzystuje się najwyższej klasy łożyska ze szczelnymi pokrywami uniemożliwiającymi przedostanie pyłu, lub cieczy wewnątrz i wypłukiwanie smarowania. Odpowiednio grubej blachy zdolnej do przenoszenia ciężkich ładunków oraz mocowań które zapewnią bezproblemowy serwis urządzenia. Staranność podczas wykonywania krążników do przenośników taśmowych ograniczy przestoje spowodowane awariami i zmaksymalizuje możliwości przerobowe dzięki minimalizacji zużycia elementów oraz płynności działania, zwłaszcza w trudnych warunkach pracy krążników do przenośników taśmowych.