Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Sport

Bieganie – jak przygotować swój organizm do sezonu?

Początek roku, wiosna to z pewnością okres, w którym każdy z nas ma pewne plany związane z rozpoczęciem treningów lub pójściem na siłownię. Większość z nas sporą część czasu w ostatnich miesiącach spędziła siedząc za biurkiem lub przed telewizorem, bo przecież jesienno-zimowa aura nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Co zrobić, by ten sezon rozpocząć zdrowo i bezpiecznie?

Na początek rozruch po zimie

Kiedy zaczynamy treningi po dłuższej przerwie bądźmy delikatni dla swojego organizmu. Zbyt duży wysiłek na samym początku może spowodować nie tylko zakwasy, ale również serię przykrych kontuzji i przesileń. Jeśli zamierzamy biegać, decydujmy się na krótsze treningi, które mniej obciążą nasz organizm, natomiast jeśli idziemy na siłownię, to w pierwszym tygodniu dwa treningi będą wystarczające.

Bieganie

Przygotujmy sprzęt sportowy

Odkopmy po zimie w piwnicy bądź na strychu nasz sprzęt sportowy. Jeśli nie był odpowiednio przygotowany, bo ciężka zima gwałtownie nas zaskoczyła to sprawdźmy jego sprawność. Dotyczy to zarówno rowerów, rolek, jak i butów do biegania czy zegarków mierzących nasze parametry podczas wysiłku.

Regularny trening, a odpowiednie odżywianie

Kiedy będziemy mieli za sobą pierwszy etap treningów czyli rozruch, warto zwiększyć jego intensywność. Kiedy zaczynamy trenować bardziej intensywnie musimy pamiętać o odpowiednim odżywianiu. Nasz organizm zwiększy zapotrzebowanie na wiele wartości odżywczych, które musimy konsekwentnie uzupełniać. Z pomocą przychodzą oczywiście owoce, soki, woda mineralna, preparaty witaminowe i wiele więcej.

Reasumując, każdy trening powinien być odpowiednio przemyślany, zaplanowany i przeprowadzony. Tutaj nie ma miejsca na ryzyko, czy przesilenia ponieważ mogą one prowadzić to przykrych i uciążliwych konsekwencji. Pamiętajmy o tym za każdym razem, gdy zaczynamy kolejny trening.

Życzymy wielu sukcesów i jak najlepszych wyników!