Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Zdrowy rzepak – jak o niego zadbać?

Pogoda jesienią bywa różna. Mimo założeń kalendarza rolniczego, nie zawsze jest ona taka, jak byśmy sobie tego życzyli. Im dłuższa i cieplejsza jesień, tym większe ryzyko, że rzepak ozimy ucierpi z powodu chorób grzybowych. Ochrona roślin powinna zostać dostosowana w taki sposób, żeby móc maksymalnie zabezpieczyć je przed różnego rodzaju patogenami. Należy pamiętać o właściwej regulacji rzepaku i ogarnięciu systemu korzeniowego, co w konsekwencji doprowadzi nas do satysfakcjonujących plonów.

Ciepła jesień nie pomaga

Od pewnego czasu możemy zaobserwować nieco inne jesienie niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Są one dłuższe i wyjątkowo ciepłe, co niestety nie wpływa najlepiej na rozwój rzepaku ozimego. Takie warunki klimatyczne sprawiają, że ryzyko wystąpienia u roślin chorób grzybowych trwa dłużej i często pojawia się konieczność zastosowania kolejnych zabiegów, mających na celu zwalczenie owych infekcji. Występuje również ryzyko jesiennej suszy, co jest niebezpieczne dla roślin na pierwszych etapach wegetacji. Należy w miarę możliwości zadbać o zdrowy i odpowiedni rozwój, gdyż ma to bezpośredni wpływ na późniejsze plony.

Trzy etapy walki o zdrowy rzepak

Po koniecznych zabiegach herbicydowych, które według kalendarza rolniczego przeprowadza się jesienią i wiosną, przychodzi pora na zadbanie o kolejne aspekty, czyli system korzeniowy, pokrój roślin i ochronę przed infekcjami grzybowymi.

Korzenie boczne pełnią bardzo ważną funkcję w procesie wzrostu roślin – to właśnie dzięki nim rzepak ma szansę bez trudu pobierać z gleby odpowiednie ilości wody oraz pokarmu, przygotowując się tym samym do zimy i radząc sobie z jesienną suszą. Zadbany system korzeniowy pozwala również zmniejszyć efekty uszkodzeń powstających po infekcjach – dzięki owemu korzeniowi roślina ma szansę zregenerować się znacznie szybciej i sprawniej.

Drugi krok to regulacja pokroju roślin, która polega na niskim osadzeniu stożka wzrostu i pomaga roślinom przygotować się do zimowego okresu. Taka regulacja sprawia, że zarówno rzepak, jak i inne rośliny, bez problemu przejdą przez te trudne miesiące i będą gotowe na wiosenną wegetację, która poskutkuje zdrowymi plonami.

Ostatnim etapem jest ochrona roślin przed chorobami grzybowymi. Jesienią pola rzepaku muszą zostać dokładnie przejrzane, również wtedy, gdy wydaje nam się, że nasza plantacja jest w dobrym stanie. Oznaki chorobowe mogą bowiem znajdować się na niektórych liściach i alarmować nas o tym, że dzieje się coś złego. Gdy pojawią się objawy, na przykład w postaci powstałych na liściach plam, należy niezwłocznie przeprowadzić zabieg przeciwko odpowiednim patogenom – kalendarz rolniczy jak najbardziej pozwala to wtedy uskutecznić. Jeżeli to ominiemy, infekcja może rozprzestrzenić się na całej plantacji i eskalować. Plamy na liściach zaczną przemieniać się w dziury, a grzyby dotrą do korzeni. W tym momencie stosowanie preparatów nie przyniesie już tak dobrych skutków, jak w przypadku szybkiej reakcji.

Pamiętajmy również, że w przypadku rzepaku duże znaczenie ma jego odmiana. Inaczej będziemy chronić tę populacyjną, a inaczej mieszańcową. Wiele zależy również od rodzaju nawozu i gleby, a także terminu siewu i jesiennej pogody.