Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Odżywki na siłę – jak zwiększyć siłę podczas treningu?

Celem treningów często nie jest wyłącznie nabranie na masie mięśniowej – równie istotne może okazać się poprawienie ogólnej siły organizmu. Pomocna w tym zadaniu jest prawidłowo dobrana suplementacja. Co należy wiedzieć o odżywkach wspierających siłę?

Co warto wiedzieć o odżywkach na siłę?

Odżywki na siłę są pomocnym rozwiązaniem dla wielu osób intensywnie pracujących nad rozwojem swojej masy mięśniowej. Przeznaczone są w szczególności dla trenujących posiadających naturalnie bardzo szczupłą budowę ciała, często doświadczających trudności z nabraniem na masie oraz dla sportowców-strongmanów.

Produkty te stanowią “dodatek” do długotrwałych i intensywnych treningów oraz odpowiednio dobranego planu żywieniowego. Dobrze dopasowana suplementacja będzie wspierać organizm szeregiem kluczowych składników: białkiem, BCAA, kreatyną oraz niezmiernie istotnymi dla prawidłowego funkcjonowania witaminami oraz minerałami.

Na jaką odżywkę warto postawić?

Trenujący zastanawiający się nad tym, jak mieć więcej siły, powinni rozważyć zakup odpowiedniego suplementu. Wybierając odżywki na zwiększenie siły, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej skład i zastanowić się, jakie substancje w naszej codziennej diecie potrzebujemy uzupełnić. Zazwyczaj na pierwszym miejscu sportowcy stawiają białko – jest ono kluczowe w przypadku strongmanów. Najbardziej optymalnym wyborem jest tu izolat białka serwatkowego.

Kolejnym bardzo ważnym składnikiem suplementu są aminokwasy BCAA, pozwalające na zwiększenie wytrzymałości trenującego i dodatkowo wspierające jego regenerację. Według wielu specjalistów w budowaniu siły kluczowa jest kreatyna, która w odżywkach występować może pod postacią np. fosforanu kreatyny, jabłczanu kreatyny czy też monohydratu kreatyny. Koniecznie należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji witamin oraz minerałów, na które zapotrzebowanie gwałtownie wzrasta podczas intensywnego wysiłku.

Odżywki na siłę

Niezbędne jest odpowiednie dawkowanie wapnia, magnezu oraz witamin z grupy B. Warto postawić na odżywkę, która dodatkowo będzie wspierać trenującego w sytuacji odniesienia kontuzji – pomogą w tym przede wszystkim kolagen oraz siarczan glukozaminy. Pomocna może okazać się również suplementacja witaminy C, która wspomaga tworzenie się naturalnego kolagenu.

W jaki sposób najlepiej jest stosować odżywki wspierające siłę?

Suplementy na siłę powinny być stosowane z uwzględnieniem indywidualnych cech oraz potrzeb każdego użytkownika – nie ma tu jednej “idealnej recepty” odpowiedniej dla każdego. Istotne jest zwrócenie uwagi na wagę oraz budowę ciała trenującego, intensywność oraz czas trwania jego sesji treningowych, a także codzienny jadłospis. Dawkowanie danego suplementu najlepiej jest ustalić ze specjalistą. Zwiększenie siły będzie najbardziej zauważalne, kiedy ćwiczący przyjmie preparat w czasie okołotreningowym, najlepiej bezpośrednio przed wizytą na siłowni.