Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Zastosowanie polipropylenu

Blog

Zastosowanie polipropylenu

Jednym z najczęściej stosowanych materiałów sztucznych jest polipropylen. Tak naprawdę jest to materiał najliczniej obecny, na równi z polietylenem. Jest to łatwo zauważalne, ma on bardzo powszechne zastosowanie, z którym ma styczność praktycznie każdy z nas. Można go rozpoznać po symbolu PP oznaczonym na przedmiocie, który jest z niego wykonany.

Zastosowanie polipropylenu
Zastosowanie polipropylenu

Tak duże możliwości zastosowania osiąga się między innymi dzięki bardzo przyjaznym właściwościom – nie jest on w żaden sposób szkodliwy dla ludzi i zwierząt, nie ma najmniejszych cech toksyczności. Przy tym jest bardzo odporny na wszelkiego rodzaju czynniki chemiczne. Może więc być używany zarówno w warunkach podwyższonego narażenia na kontakt właśnie z chemicznymi czynnikami, jak i do ogólnego, bliskiego kontaktu z człowiekiem, także z dziećmi, oraz zwierzętami. Dzięki temu często produkowane są z niego nawet meble, można bowiem na nich siedzieć bez żadnych obaw o niekorzystny wpływ na ciało, skórę i ogólnie zdrowie.

Chętnie wykorzystywany jest do wytwarzania mebli balkonowych, gdyż są one bardzo trwałe, nawet gdy są przez cały rok stosowane na zewnątrz, a więc są wystawione na oddziaływanie promieniowania słonecznego, wilgoci i innych czynników atmosferycznych oraz wysokich i niskich temperatur.

Polipropylen
Polipropylen

Elastyczne właściwości polipropylenu Bardzo istotną cechą, którą posiada polipropylen jest możliwość jego elastycznego formowania pod wpływem wysokiej temperatury. Jest to określane jako termoplastyczność. Dzięki temu ma się bardzo duże możliwości w zakresie formowania rozmaitych kształtów. Oczywiście po obniżeniu temperatury do docelowych, standardowych wartości materiał zastyga i nie ulega już dalszemu przekształcaniu, produkt więc utrwala nadany mu specjalnie kształt. Ta właściwość jest wykorzystywana zarówno w przypadku dużych przedmiotów, takich jak wspomniane meble, jak i mniejszych elementów.

Więcej o właściwościach polipropylenu:
https://www.tworzywa.pl/wiedzopedia/baza-tworzyw/135,polipropylen-pp-t,polimer.html