Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Kolumny DSM, jako idealna metoda na wzmacnianie gruntu

Blog

Kolumny DSM, jako idealna metoda na wzmacnianie gruntu

Tak zwane wgłębne mieszanie gruntu to technika dobrze znana w budownictwie już od ok. 50 lat. Początkowo stosowano ją głównie w Azji, aby z czasem zyskała popularność również w Europie. Dzisiaj wgłębne mieszanie gruntu najczęściej służy wytworzeniu kolumn cementowo-gruntowych, które stanowią doskonałe wzmocnienie gruntu.

Jak powstają kolumny gruntowo-cementowe?

Pierwszym krokiem na drodze do stworzenia kolumny DSM jest wprowadzenie w grunt tzw. mieszadła. Wraz z nim wprowadzany jest również cement, a następnie dochodzi do intensywnego mieszania. Cement miesza się z gruntem, w wyniku czego dochodzi do ukształtowania kolumn gruntowo-cementowych. Czytelnicy, którzy są nieco zaznajomieni z tematem wzmacniania gruntu, zapewne zastanawiają się teraz, jaka jest różnica, jeśli chodzi o kolumny dsm a jet grounding. Ta druga technologia również ma na celu tworzenie wzmocnień z wykorzystaniem gruntu. Jednak w przypadku jet grounding powstałe konstrukcje są zdecydowanie grubsze. Co więcej, nie zawsze są to kolumny. Ze względu na pewne różnice w specyfikacji, w niektórych przypadkach bardziej wskazane są kolumny gruntowe, natomiast czasami lepiej zastosować jet grounding.

wzmacnianie gruntu

Zalety kolumn gruntowych

Specyfikacja kolumn dsm sprawia, iż stosuje się je dzisiaj bardzo często. Dzięki udoskonalaniu techniki mieszania wgłębnego oraz wykorzystywaniu coraz nowocześniejszego sprzętu kolumny są coraz wytrzymalsze, a ich wytworzenie zabiera mniej czasu niż dawniej. Zadowalająca jest wytrzymałość kolumn, których wytworzenie jest wyjątkowo tanie, głównie ze względu na wykorzystanie gruntu. W przypadku alternatywnych sposobów na wzmacnianie gruntu konieczne jest przecież poniesienie wysokich kosztów związanych z zakupem materiałów. Niezwykle ważną kwestią jest również wygodne wytwarzanie kolumn, które nie stanowi zagrożenia dla okolicznych konstrukcji. Podczas mieszania cementu z betonem wytwarza się stosunkowo niewielki hałas. Również wibracje nie powinny być groźne dla absolutnie żadnych pobliskich obiektów. Co ważne, dzięki niewielkim wibracjom zminimalizowane zostaje również zagrożenie osuwania się gruntu, przez co ryzyko zasypania wykopu jest bardzo niewielkie.