Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jak dobrać świece do stylu wnętrza?

Blog

Jak dobrać świece do stylu wnętrza?

Świece są doskonałym elementem wystroju wnętrza. Pełnią nie tylko funkcję użytkową, kiedy chcemy stworzyć przytulny, nastrojowy klimat. Za dnia stają się wspaniałą ozdobą, którą z łatwością można dostosować do stylu pomieszczenia. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni rodzaj świec, który podkreśli charakter wnętrza.

Świece ozdobne


Kiedy myślimy o dekoracyjnej funkcji świec, od razu przychodzą nam na myśl świece ozdobne. W tej grupie produktów znajdziemy mnóstwo dekoracyjnych przedmiotów, różniących się kształtem, wielkością, kolorem.

świece ozdobne

Oprócz tradycyjnych świec, zamieszczanych na świecznikach czy na dedykowanych podstawkach, warto zwrócić uwagę na świece z wymiennymi wkładami. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, jeśli zamierzamy często je palić. Różnego rodzaju, zazwyczaj szklane pojemniki mogą być pięknie ozdobione bądź mieć minimalistyczną formę. Jeśli chcemy wprowadzić do przestrzeni więcej koloru i życia, warto wybrać pojemniki z kolorowymi printami. Te proste, wykonane z przezroczystego szkła również dadzą pole do popisu naszej kreatywności. Można ozdobić je przepaskami, bądź wstążkami. Świetnie współgrają z nimi świece wotywne, tym bardziej, że występują w różnych kolorach, a także w wielu wersjach zapachowych.

Inne, ciekawe rozwiązanie to zagranie nie tylko kolorem świecy, ale i jej kształtem. W bardziej nowoczesnych wnętrzach dobrze wyglądają świece kule. Jeśli potrzebujemy dodatków w stylu gramour, dobrym rozwiązaniem będą te świece w odcieniach metalicznych i perłowych. 

Świeca walec

Obecnie najchętniej wybieranym modelem świecy ozdobnej jest świeca walec. W jej przypadku najbardziej istotny jest kształt – regularny, nienachalny, klasyczny. Dzięki temu można ją łatwo skomponować z innymi elementami wystroju wnętrza. Odpowiedni rozmiar i kolor dobieramy w zależności od efektu stylistycznego, jaki chcemy osiągnąć. Z kilku takich świec możemy tworzyć eleganckie kompozycje. Jeśli ma mieć ona bardziej dynamiczny charakter, warto kupić zestaw świec stopniowalnych.

Jednymi z najbardziej popularnych świec walców są te w odcieniach bieli, écru i jasnego beżu. To bardzo eleganckie, a jednocześnie neutralne zestawienie. Doskonale współgra z wnętrzami urządzonymi w minimalistycznej stylistyce skandynawskiej, dobrze sprawdza się także z prowansalskimi klimatami. Do pomieszczeń eklektycznych czy bardziej pop-artowych świetnie pasują świece walce w mocno nasyconych, wesołych odcieniach. W tej grupie znajdziemy również piękne świece w odcieniach ziemi, podkreślające rustykalny charakter pomieszczeń.

Świece stołowe

Ozdabiając wnętrze nie można nie zwrócić uwagi również na klasyczne świece stołowe. Te  doskonale sprawdzają się we wnętrzach bardzo eleganckich, klasycyzujących, z antykami lub meblami stylizowanymi na antyczne. Pięknie prezentują się na ozdobnych świecznikach czy kandelabrach. Oczywiście te w jasnej, szczególnie białej wersji kolorystycznej, będą najbardziej eleganckie. Ale można i delikatnie przełamać ten styl sięgając chociażby po równie eleganckie, ale bardziej wyraziste czerwień lub złoto.