Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Finanse

Zakup pierwszego OC – oto, co musisz wiedzieć!

Nabywasz swój pierwszy samochód i zastanawiasz się nad wyborem ubezpieczenia OC? Konkurencja na rynku jest naprawdę duża, dlatego wybór może przyprawiać o zawrót głowy. Wystarczy jednak, że poznasz, jak dokładnie działa ubezpieczenie OC, aby podjąć świadomą decyzję. Sprawdź, o czym koniecznie musisz wiedzieć kupując ubezpieczenie OC po raz pierwszy!

Nie zwlekaj z zakupem polisy

Przede wszystkim nie zwlekaj z zakupem polisy. Możesz go dokonać, zanim jeszcze zarejestrujesz swoje auto. Dzień rejestracji pojazdu to jednocześnie ostatni dzień, w którym możesz wykupić ubezpieczenie. Później narazisz się na wysokie kary, nawet jeśli samochód jeszcze przez jakiś czas postoi w garażu. Z kolei poruszając się nieubezpieczonym autem ponosisz ogromne ryzyko finansowe i nie tylko.

Unikaj podwójnego ubezpieczenia w przyszłości

Jako świeżo upieczony właściciel pojazdu być może nie wiesz, że polisa OC obowiązująca przez rok jest następnie automatycznie przedłużana. Gdy umowa zbliża się do końca, warto przejrzeć oferty dostępne na rynku – istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz korzystniejszą. W takiej sytuacji koniecznie złóż wypowiedzenie aktualnej umowy ubezpieczycielowi najpóźniej dzień przed jej zakończeniem lub następnego dnia roboczego. W przeciwnym razie narażasz się na podwójne ubezpieczenie pojazdu, a więc podwójny koszt.

Składka jest wyliczana indywidualnie

Zakres polisy OC jest zawsze identyczny, niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednocześnie każdy z ubezpieczycieli oblicza wysokość składki indywidualnie – na podstawie informacji o Tobie i twoim aucie. Jeśli jesteś młodym kierowcą nieposiadającym zniżek, zapłacisz za ubezpieczenie więcej niż doświadczeni posiadacze aut legitymujący się latami bezszkodowej jazdy.

Przejrzyj jak najwięcej ofert w sieci

Na szczęście możesz zrobić bardzo wiele, aby nie przepłacać za ubezpieczenie samochodu. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie https://kioskpolis.pl/. Wybierz jeden z dostępnych tam kalkulatorów, dzięki któremu znajdziesz oferty wiodących ubezpieczycieli i wygodnie je ze sobą porównasz. Skorzystaj na przykład z https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Korzystając z porównywarki OC szybko zauważysz, jak ogromna jest rozpiętość cenowa pomiędzy ofertami poszczególnych towarzystw. Jeżeli nie oczekujesz dodatkowych benefitów od ubezpieczyciela, wybierz po prostu najtańszą ofertę lub korzystny pakiet ubezpieczeniowy zawierający dodatkowe polisy.

Z czasem zyskasz pokaźne zniżki

Składka za ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest niestety dość wysoka. Co roku musisz przygotować się na taki wydatek. Istnieje również opcja rozłożenia płatności na kilka rat, jednak wówczas sumarycznie zapłacisz nieco więcej, choć odczujesz ten wydatek w mniejszym stopniu. Głowa do góry! Prowadź auto ostrożnie i unikaj stłuczek. Dzięki temu z każdym rokiem będziesz wyzyskiwać zniżki za bezszkodową jazdę. Na Twoją korzyść z czasem zadziałają także długość posiadania prawo jazdy i staż za kierownicą.

Rozważ współwłasność pojazdu

Aby płacić mniej, możesz rozważyć współwłasność pojazdu z bardziej doświadczonymi kierowcami posiadającym zniżki – na przykład rodzicami bądź dziadkami. Jedyne ryzyko polega na tym, że w przypadku kolizji spowodowanej przez jednego ze współwłaścicieli, wszyscy utracą część swoich zniżek. Oszacuj ryzyko realnie – decyzja należy do ciebie! Pamiętaj jednak, że nawet bez pokaźnych zniżek kalkulator OC pomoże Ci w znalezieniu najtańszej oferty na rynku!