Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

POChP – Diagnostyka i życie z wykrytą chorobą

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, w skrócie POChP, to niebezpieczna choroba cywilizacyjna, na którą cierpi już niemal 2 miliony Polaków; w perspektywie globalnej natomiast liczba zdiagnozowanych pacjentów wynosi około 400 milionów. Statystyki te niewątpliwie wzbudzają niepokój, jednak świadomość społeczna dotycząca chorób płucnych w dalszym ciągu nie jest wystarczająca. Jeśli zatem szukasz informacji o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc i odpowiedzi na frapujące Cię pytania, jesteś w odpowiednim miejscu! W tym artykule przedstawimy Ci najczęstsze symptomy omawianej jednostki chorobowej i wskażemy, jak wygląda diagnostyka POChP. Brzmi  interesujaco? W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest POChP. Otóż Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą płucną o charakterze ciągłym, cechującą się obturacją.

Obturacja – termin medyczny oznaczający zwężenie określonej struktury anatomicznej, która posiada światło. W przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mówimy o zmniejszeniu oskrzeli oraz dróg oddechowych.

Na podstawie powyższej definicji możemy dojść do wniosku, że obturacja jest przyczyną licznych nieprawidłowości związanych z przepływem powietrza w drogach oddechowych. Uciążliwym efektem występowania obturacji jest natomiast odczuwanie braku możliwości złapania powietrza, czyli, innymi słowy, duszność. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl. To portal poświęcony wskazanej przez nas jednostce chorobowej, agregujący informacje dotyczące przyczyn i objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. W poniższej części artykułu skupimy się natomiast na wskazaniu, jak wygląda diagnostyka POChP.

Najczęstsze objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Zanim jednak zajmiemy się omówieniem diagnostyki POChP, w pierwszej kolejności warto wyjaśnić, jakimi symptomami charakteryzuje się omawiana przez nas choroba. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych symptomów, z jakimi mierzą się osoby cierpiące na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc:

  • Uporczywy kaszel – Jeśli od pewnego czasu obserwujesz u siebie męczący kaszel, pojawiający się najczęściej o jednej porze dnia (na przykład rano), może to być sygnał, że cierpisz na POChP.
  • Uczucie duszności – Odczuwasz brak możliwości złapania powietrza nawet wtedy, gdy nie wykonujesz aktywności fizycznych? Obturacja oskrzeli i górnych dróg oddechowych charakteryzuje się tym, że pacjent może odczuwać duszności nawet podczas jedzenia i picia.
  • Odkrztuszanie plwociny – Podczas ataków kaszlu wypluwasz specyficzną wydzielinę? Uważaj – to może być plwocina, czyli „flegma”, zawierająca w sobie między innymi ślinę, resztki jedzenia i komórki złuszczonego nabłonka. W późniejszych fazach choroby plwocina może być zabarwiona krwią lub ropą.
  • Słabnąca kondycja – Dawniej Twoja tolerancja wysiłku była duża, a dziś męczysz się podczas spacerów? Koniecznie skonsultuj stan swoich płuc z lekarzem.

POChP – Diagnostyka i leczenie

Dobrze – wiesz już, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i jakie są jej podstawowe objawy. Jeśli zatem którykolwiek z symptomów występuje u Ciebie, nie bagatelizuj tego i podejmij odpowiednie kroki. W tej części artykułu dowiesz się, jak wygląda diagnostyka POChP i z jakimi badaniami się ona wiąże.

  • Krok pierwszy – Wizyta u lekarza rodzinnego. Jeśli cierpisz na przewlekły kaszel lub odkrztuszasz plwocinę, w pierwszej kolejności skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. On, z całą pewnością, podejmie decyzję o dalszej diagnostyce.
  • Krok drugi – Spirometria. Badaniem obrazującym objętość i pojemność płuc jest spirometria. Polega ona na wdychaniu i wydychaniu powietrza przy użyciu urządzenia zwanego spirometrem.
  • Krok trzeci – Konsultacja wyników. Jeśli spirometria wykazała, że cierpisz na POChP, niezbędna może okazać się zmiana trybu życia oraz wdrożenie stosownej farmakoterapii. Leki na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc mają postać wziewną i należy ich używać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak widzisz diagnostyka POChP nie jest niczym skomplikowanym. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalna. Oznacza to, że jej szybkie wykrycie umożliwia sprawne wdrożenie leczenia objawowego, które może pozytywnie wpłynąć na komfort życia pacjenta.

POChP – Diagnostyka – Podsumowanie

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc oraz jakie są jej najczęstsze symptomy. Przedstawiliśmy również pojęcie obturacji oraz omówiliśmy diagnostykę POChP i podpowiedzieliśmy, z jakimi badaniami się ona wiąże. Jeśli zatem podejrzewasz, że możesz cierpieć na wskazaną przez nas jednostkę chorobową, nie wahaj się i czym prędzej skonsultuj swoje objawy z lekarzem. Pamiętaj, że szybkie wdrożenie stosownego leczenia może znacząco wpłynąć na Twoją codzienność i sprawić, że objawy nie będą aż tak uciążliwe, jak dotychczas.