Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Zakup alkomatu do użytku domowego

Należy mieć nadzieję, że większość osób zasiadających za kierownicą zdają sobie sprawę, iż prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu to zachowanie absolutnie nierozsądne, gdyż naraża na pozbawienie życia lub uszczerbek na zdrowiu wszystkich pasażerów i innych uczestników ruchu. Na szczęście dla osób zachowujących zdrowy rozsądek, chcących uniknąć tak przykrych sytuacji, dostępne są alkomaty do użytku prywatnego.

Dostępność i ceny alkomatów

Najlepiej całkowicie unikać prowadzenia pojazdu do momentu, aż organizm pozbędzie się wszystkich resztek alkoholu. Problem w tym, że wiele osób już po kilku godzinach od zakończenia zakrapianej imprezy deklaruje, że uzyskało pełną trzeźwość organizmu i z entuzjazmem zasiada za kierownicą pojazdu. Niewykluczone, że mogą mieć rację, lecz często kilka godzin to zbyt krótki czas, aby alkohol zupełnie przestał działać. W takich sytuacjach wskazane jest użycie alkomatu, który pozwoli ustrzec kierowcę przed chęcią prowadzenia auta.

Cofając się zaledwie kilkanaście lat wstecz, okazuje się, iż jeszcze wtedy raczej niewiele osób mogło pozwolić sobie na zakup domowej wersji alkomatu, gdyż wiązało się to ze zbyt dużym wydatkiem. Wraz z rozwojem technologii i zwiększeniem podaży tego typu urządzeń, ich ceny spadły do akceptowalnych wartości, dzięki czemu grono osób mogących zaopatrzyć się w taki sprzęt uległo poszerzeniu.

W ofertach sklepów znaleźć można alkomaty, na których zakup wystarczy już kilkadziesiąt złotych, jednak trzeba przyznać, że trzeba podchodzić z rezerwą do ich wskazań, ze względu na przeciętną trafność pomiarów. Wraz ze zwiększaniem budżetu przeznaczonego na zakup, poszerza się wybór i jakość dostępnych alkomatów. Widełki cenowe pozwalające oczekiwać urządzeń dobrej klasy oscylują w granicach 200-400 zł. Natomiast ceny alkomatów do użytku domowego z najwyższej półki mogą sięgać kwot grubo ponad 1000 zł.

Gdzie kupić alkomat?

Alkomat do użytku domowego zakupić można w wielu miejscach. Oczywiście znakiem czasów są zakupy internetowe, gdzie odszukać można właściwie wszystkie dostępne modele, a po zatwierdzeniu wyboru pozostaje wyłącznie oczekiwanie na kuriera. Osoby z bardziej tradycyjnym podejściem do zakupów mogą się wybrać oczywiście do sklepów stacjonarnych. W takim miejscu trzeba się liczyć z nieco mniejszym wyborem, ale przy odrobinie szczęścia trafić można na porządne urządzenie w niezłej cenie. Domowe wersje alkomatów oferowane są rzecz jasna w sklepach motoryzacyjnych, zarówno w tych posiadających asortyment różnego typu, jak i w tych, które rzekomo trudnią się sprzedażą tylko wybranych części lub produktów do aut. Oprócz sklepów motoryzacyjnych warto odwiedzić też hipermarkety wielkopowierzchniowe, bowiem tam także istnieje możliwość znalezienia alkomatów do użytku domowego.