Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Szczepienia w pierwszych miesiącach życia dziecka

Raz do roku Główny Inspektorat Sanitarny wydaje komunikat dotyczący Programu Szczepień Ochronnych. W komunikacie tym zawiera m.in. obowiązkowe szczepionki podawane osobom do 19. roku życia oraz szczególnie narażonym na zakażenie, np. pracownikom służby zdrowia. Tak naprawdę szczepienia są obecnie jedyną sprawdzoną i bezpieczną metodą na uodpornienie organizmu na niektóre z chorób. Jakie szczepionki powinno się podać dziecku w pierwszych miesiącach po urodzeniu?

Matka przez łożysko przekazuje dziecku część przeciwciał – dzięki temu od razu rodzi się ono odporne na niektóre z chorób. Niestety stopniowo te matczyne przeciwciała zanikają na rzecz własnych, wyprodukowanych przez organizm noworodka. Proces ten trwa przez mniej więcej 3 do 6 miesięcy, dlatego istotne jest, aby podawać szczepionki w odpowiednim momencie życia dziecka. W zależności od rodzaju szczepienia zaleca się podanie śródskórne, podskórne lub doustne.

Szczepionki w pierwszej dobie życia

Już w pierwszej dobie po przyjściu na świat noworodek powinien zostać zaszczepiony na gruźlicę oraz otrzymać dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Dlaczego warto szczepić tak małe dziecko? Po pierwsze, aby chronić je przed najgroźniejszymi chorobami, a po drugie, żeby uczyć jego układ odpornościowy jak odpowiadać na antygeny.

Każda kolejne szczepienie wymaga najpierw konsultacji lekarskiej. To lekarz decyduje, czy stan dziecka pozwala na podanie preparatu. Jeżeli uzna, że lepiej odłożyć wizytę na za tydzień lub dwa, po prostu poinformuje o tym rodzica albo opiekuna prawnego. Co ważne, odstęp pomiędzy tak zwanymi szczepionkami żywymi MMR – zawierającymi żywe drobnoustroje – powinien wynosić minimum 4 tygodnie. W sytuacji, gdy szczepionki są inaktywowane (inaczej zabite), zaleca się, aby zachować między nimi co najmniej kilkudniowy odstęp.

Chcesz poczytać więcej na temat szczepień? Zajrzyj tu: https://polmed.pl/zdrowie/

Szczepienia do 6 miesięcy

W drugim miesiącu życia należy podać szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib, drugą dawkę szczepionki przeciwko WZW B – dostępne w wersji 5w1 lub 6w1, czyli skojarzonej – oraz pierwszą dawkę przeciw pneumokokom. Dodatkowo po 6. tygodniu a maksymalnie do 12. tygodnia szczepi się również przeciwko rotawirusom. Dla wszystkich dzieci urodzonych po 30 grudnia 2020 r. ta szczepionka jest bezpłatna. Wcześniej nie wchodziła w skład obowiązkowych, dlatego trzeba było za nią zapłacić.

W czwartym miesiącu życia ponawia się szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i WZW B. Jeżeli pierwsza dawka została podana w wersji 5w1 lub 6w1, zaleca się, aby ponownie szczepić tym samym preparatem. Wówczas stosuje się również szczepionkę uodparniającą na najpopularniejsze szczepy pneumokoków.

W piątym i szóstym miesiącu należy zaaplikować kolejną dawkę 5w1 lub 6w1 i szczepionki przeciwko pneumokokom – tu konieczność podania trzeciej dawki zależy od preparatu oraz stanu zdrowia pacjenta. Do 24. tygodnia stosuje się również drugą szczepionkę przeciwko rotawirusom.