Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Czym charakteryzuje się producent elektroniki?

Na polskim rynku można obserwować wzrost znaczenia polskich producentów elektroniki. Pandemia koronawirusa i problemy z dostawami ze Wschodu sprawiły, że coraz więcej producentów poszukuje dostawcy z tego samego kraju. Czym jednak powinien charakteryzować się dobry producent elektroniki?

Rozwój produkcji elektroniki

Na świecie obserwuje się trend, w którym państwo posiadające silne zaplecze produkcji przemysłowej posiada mniejsze problemy w dobie kryzysu, chociażby pandemii, jak i posiada stabilną, silną pozycję na rynku światowym. Produkcja elektroniki w Polsce rozwija się dzięki dotacjom z funduszy Unii Europejskiej, a także zaobserwowaniu zapotrzebowania na dostarczanie produktów elektronicznych z tego samego miejsca – oszczędność czasu jest więc kluczową rolą dla przedsiębiorców, którzy poszukują odpowiedniego producenta elektroniki w kraju. Producent elektroniki w Polsce to zapewnienie swojemu przedsiębiorstwu ciągłych dostaw i braku opóźnień spowodowanych różnymi czynnikami kryzysowymi, jak w ostatnim czasie pandemia wirusa SARS-CoV-2, która pokazała, że poleganie tylko na Wschodzie, może okazać się zgubna. Wiele polskich firm zauważyło wzrost zainteresowania usługami, które do tej pory były przeznaczone głównie dla firm prowadzących swoją działalność w Azji.

Polska zapleczem produkcyjnym

Kolejną ważnym trendem jest obserwowanie nie tylko wzrostu zainteresowania rodzimymi firmami produkującymi elektronikę, ale także możliwość zapewnienia sobie zaplecza produkcyjnego przy współpracy ze Wschodem. Tworzący się pomost między Europą a Dalekim Wschodem napędza gospodarkę. Polska jest też cenionym zapleczem produkcyjnym skomplikowanych projektów i produkcji nowoczesnej elektroniki. Nowoczesna technologia i posiadane wysokie kompetencje projektowo-produkcyjne sprawiają, że produkcja elektroniki w Polsce jest atrakcyjna.

Kompleksowa oferta

Firmy, poszukujące rzetelnego producenta elektroniki zazwyczaj rozglądają się za takim producentem, który oferuje kompleksową ofertę. Oczywiście do tej pory wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest zamawianie elementów z rynku azjatyckiego i zlecanie montaży w polskich firmach. Pandemia koronawirusa jednak sprawiła, że coraz częściej poszukuje się producenta elektroniki oferującego kompleksową ofertę, np. https://printor.pl mającego do zaoferowania:

  1. Produkcję obwodów drukowanych (PCB)
  2. Montaż automatyczny (SMT)
  3. Montaże ręczne (THT, montaż mechaniczny)
  4. Obsługę elementów (kompletacje i/lub magazynowanie)
  5. Testowanie (płytek PCB oraz gotowych urządzeń)
  6. Inne, dodatkowe usługi (np. obróbkę przewodów, tworzenie płytek prototypowych)

Bardzo ważnym atutem firmy jest produkcja własna elektroniki, a nie tzw. outsourcing. Firmy decydujące się na zapewnianie wszystkich elementów produkcji elektroniki w jednym miejscu często są bardziej elastyczne i spełniają bardzo ważny warunek – terminowość dostaw zamówionego produktu.

Wysoka jakość

Dobry producent elektroniki powinien cechować się wysoką jakością tworzonych przez siebie elementów. Posiadamy w Polsce kadrę cechującą się wysokimi kompetencjami cenionymi podczas produkcji elektroniki. Szeroka wiedza specjalistów na temat technologii produkcji, a także dobra jakość i rzetelność polskich producentów elektroniki sprzyjają odnoszeniu sukcesów w tej branży. Wiele firm z Europy ceni sobie Polskę za korzystną lokalizację oraz wysoką jakość produktów tworzonych w naszych rodzimych firmach.

Jeśli polscy producenci elektroniki chcą zachować swoją rosnącą pozycję na rynku produkcji elektroniki, muszą być świadomi w konieczność ciągłych inwestycji w nowoczesny park maszynowy, który pozwoli na tworzenie skomplikowanych projektów, a także pozwoli na wytwarzanie elektroniki najwyższej jakości, tak cenionej przez zleceniodawców.

Cena

Producent elektroniki uzależnia swoje ceny od wielu czynników, ma na nie wpływ park maszynowy i amortyzacja sprzętu w nim się znajdującego, a oprócz tego jest to też skupienie się na zarządzaniu komponentami – to głównie one narzucają cennik producenta elektroniki. Wybierając usługę kompleksową, w skład której wchodzi także obsługa elementów, można spodziewać się niższej ceny, za równie jakościowe produkty.