Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Strzelanie stawów – jest się czym martwić?

Strzelają ci stawy? Sprawdź, czy nie wymagają leczenia u fizjoterapeuty!

Trzeszczenie, przeskoki, nagłe strzały – tego typu sytuacje bardzo często pojawiają się w momencie poruszania. W wielu przypadkach mogą być powodem do niepokoju, jednak zdarza się również, że stoją za nimi uwarunkowania anatomiczne. Strzelanie stawów dotyka zarówno osoby młodsze, jak i starsze i zwykle występuje w momencie podjęcia ruchu po dłuższym okresie stagnacji, czyli np. po nocy. Kiedy powinna zainteresować nas fizjoterapia, a kiedy można poradzić sobie z problemem samodzielnie?

Przyczyny strzelania stawów

Na początek warto wyjaśnić dlaczego stawy wydają odgłosy podobne do strzelania. W trakcie poruszania się, w torebce stawowej wydziela się maź odpowiadająca za “naoliwienie” stawów. Dzięki temu są one odżywione, funkcjonują tak jak należy i skutecznie chronią kości. W momencie gdy wspomnianej mazi jest jednak zbyt mało, praca przestaje być tak płynna, w związku z czym dochodzi do strzelania. W konsekwencji, jesteśmy bardziej narażeni na dysfunkcje. W momencie pojawienia się tego typu problemu, warto przyjrzeć się naszemu stylowi życia. Jeśli większość dni spędzamy w pozycji siedzącej, rzadko robimy przerwy, a na dodatek mamy problemy z nadwagą, pierwszym krokiem powinna być zmiana dotychczasowych nawyków.

Strzelanie stawów – kiedy będzie potrzebna fizjoterapia?

Nasz niepokój zdecydowanie powinna wzbudzić sytuacja, gdy oprócz strzelania, np. w kolanie, widoczny jest stan zapalny lub ograniczenie ruchomości. W tym przypadku może się bowiem okazać, że nasza przypadłość ma podłoże reumatyczne i konieczna jest fizjoterapia. Co więcej, jeśli zauważymy jakiekolwiek deformacje lub wyrośla kostne również nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty. Kolejną przyczyną strzelania może być niedobór pewnych substancji budulcowych. W tym celu stosuje się np. preparaty zawierające kolagen, kwas hialuronowy lub witaminę C. Warto też przyjrzeć się czy nie mamy do czynienia z przeciążeniem stawów, spowodowanym zbyt intensywnymi treningami lub pracą.

Zainteresowanych fizjoterapią i treningami indywidualnymi zapraszamy na stronę: fizjoterapia Kraków