Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka

Na skutek długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka powstaje stan chorobowy zwany zespołem cieśni nadgarstka. Problem dotyczy na ogół ręki dominującej, która jest stale przeciążana poprzez wykonywanie jednych i tych samych czynności. Zespół cieśni nadgarstka powoduje szereg nieprzyjemnych objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Dobra informacja jest taka, że przypadłość tę można skutecznie leczyć.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą mieć różny stopień nasilenia i zależą od zaawansowania choroby. Pacjenci zazwyczaj najbardziej uskarżają się na parastezje, czyli uczucie mrowienia, drętwienia i przepływających przez nadgarstek i dłoń „prądów”. Dolegliwości te dotyczą przede wszystkim okolicy kciuka i palców: wskazującego, środkowego, a także połowy palca serdecznego. Do tego przy zespole cieśni nadgarstka pojawia się ból w nadgarstku oraz uczucie sztywności palców.

Chorzy mają ogromną trudność z wykonywaniem precyzyjnych ruchów ręką, której dotyczy problem. Czują, że jest ona wyraźnie osłabiona, nie potrafią zacisnąć dłoni w pięść. Nie są w stanie podnosić ręką przedmiotów, nawet tych lekkich.

Na początku charakterystyczne dla zespołu cieśni nadgarstka dolegliwości bólowe pojawiają się zwykle w nocy, podczas snu. Gdy choroba przejdzie w zaawansowane stadium, mogą one towarzyszyć również w dzień.

Ból w nadgarstku – kiedy udać się do lekarza?

Symptomyzespołu cieśni nadgarstka w większości przypadków są na tyle uporczywe, że nie sposób ich nie zauważyć. Problemu nie powinno się lekceważyć, gdyż z biegiem czasu może dojść do rozwoju dolegliwości i nasilenia objawów. Wizytę u lekarza należy niezwłocznie umówić, gdy:

  • ból utrzymuje się od dłuższego czasu, a stosowanie doraźnie sposoby jego łagodzenia nie przynoszą rezultatu;
  • ręka jest widocznie osłabiona, a czucie osłabione;
  • ból stopniowo się nasila, a w dodatku pojawił się obrzęk i sztywność.

Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna, gdyż tylko on jest w stanie określić przyczynę problemu i dobrać najlepszą formę leczenia.

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Wywiad lekarski i badanie fizykalne pozwalają postawić wstępną diagnozę, dla jej potwierdzenia trzeba jednak dodatkowo wykonać badania. W diagnostyce zespołu cieśni nadgarstkazastosowanie znajdują takie badania jak:

  • prześwietlenie rentgenowskie (RTG),
  • ultrasonografia (USG),
  • rezonans magnetyczny (MRI),
  • tomografia komputerowa (TK),
  • badanie przewodnictwa nerwowego.

Czasem dodatkowo wykonuje się badania laboratoryjne celem wykluczenia innych dolegliwości.

Zespół cieśni nadgarstka – jak wygląda leczenie?

Zespół cieśni nadgarstkamożna, a nawet trzeba leczyć. Wdrożenie leczenia na wczesnym etapie choroby może skutecznie zahamować dalsze postępowanie dolegliwości. Ortopedzi po zdiagnozowaniu problemów z nadgarstkiem najczęściej zalecają swoim pacjentom rehabilitację. Ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka zmniejszają dolegliwości bólowe i umożliwiają powrót do stanu sprzed choroby.

Czasami trzeba zrezygnować z wykonywania czynności nadmiernie obciążających nadgarstek, a nawet unieruchomić rękę. Dzięki ortezie zmniejszy się stan zapalny i obrzęk, a co za tym idzie, ból będzie mniej dotkliwy.

Dyskomfort związany z chorobą utrudnia wykonywanie codziennych czynności i normalne życie, dlatego lekarze często zalecają stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które w większości można kupić bez recepty, jak np. diky spray. Działa on przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Należy jednak pamiętać, że jest to lek, dlatego przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, bądź zapoznać się z treścią ulotki. Dołączona do diky ulotka zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego.