Chcąc zachować ciepło w domu nie trzeba od razu podejmować żadnych kosztownych inwestycji. Istnieją na to o wiele łatwiejsze i tańsze sposoby. Wystarczy wiedzieć którędy ucieka ciepło z domu.
Uszczelnienie okien i drzwi wejściowych
Dzięki tej prostej metodzie uciekające ciepło z domu można zatrzymać. Warto również pamiętać, że dobrze wykonany montaż powinien zapobiegać wywiewaniu ciepłego powietrza na zewnątrz.
Odkryte grzejniki
Nie powinno się zasłaniać grzejników meblami czy też ciężkimi zasłonami. Kiedy firanki czy kotary sięgają aż do samej ziemi, ciepłe powietrze nie rozchodzi się po pomieszczeniach, a zamiast tego zostaje uwięzione pomiędzy oknem a zasłoną. Zamiast rozchodzić się po pokoju krąży między grzejnikiem, a oknem.
Optymalna temperatura
Warto utrzymywać optymalna temperaturę, która powinna wynosić ok. 21°C. Przy wyższej temperaturze z domu ucieka aż 15 proc. ciepła.
Nocą, jeśli jest to możliwe, warto przykręcić nieco kaloryfery, gdyż w chłodniejszym pomieszczeniu znacznie lepiej się śpi.
Ekrany zagrzejnikowe
Dobrze jest założyć ekrany zagrzejnikowe wykonane ze styropianu oraz srebrnej folii. W ten sposób można zapobiec wnikaniu ciepła w ścianę, a odpowiednio nagrzane powietrze odbija się od ekranu i swobodnie roznosi po pokoju.
Wietrzenie
Dom powinno się regularnie wietrzyć. Ważne, żeby robić to krótko, ale intensywnie. Lepiej jest wywołać silny przeciąg niż otworzyć na godzinę mały lufcik, przez który sączy się zimne powietrze wychładzając przy tym ściany oraz meble.
Rolety
Podczas bardzo mroźnych zimowych nocy powinno się zasłaniać okna roletami w taki sposób, aby chłodna szyba niepotrzebnie nie schładzała pokoju. Pojedynczą szybę można także z powodzeniem ocieplić np. arkuszem gładkiej, bezbarwnej folii, którą trzeba naciągnąć na okno i naprężyć wykorzystując do tego ciepło z suszarki do włosów.
Nie ulega wątpliwości, że warto wiedzieć jak zatrzymać ciepło w domu. Dzięki temu można skutecznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.