Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Finanse

Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?

Bezpieczne płatności internetowe z wykorzystaniem karty internetowej są jak najbardziej możliwe. To dobra wiadomość w dobie rosnącej popularności zakupów internetowych. Są one bowiem wygodne i wiążą się ze znaczną oszczędnością czasu. Cała procedura zajmuje najwyżej kilka minut.

Zakupy online

Jak wyglądają płatności kartą przez Internet? Transakcja trwa zaledwie kilkanaście sekund i jest bardzo prosta. W zasadzie składają się na nią zaledwie trzy kroki. Trzeba wpisać dane swojej karty w odpowiednim formularzu w tym datę jej ważności. Poza tym banki często proszą o kod CVV2/CVC2. Są to trzy ostatnie cyfry znajdujące się na odwrocie karty tuż przy pasku podpisu.

Później wystarczy tylko zatwierdzić transakcję i poczekać na odpowiedź centrum rozliczeniowego. Agent rozliczeniowy autoryzuje kartę, a więc sprawdza jej autentyczność, ważność oraz poprawność wprowadzonych danych. Odbywa się to automatycznie, a bank obciąża daną kartę na określoną kwotę. Transakcje tego typu są bezpieczne.

Płacenie kartą

Płacenie kartą

Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?

Płatności online przy pomocy karty płatniczej są metodą chronioną przez procedurę chargeback. To gwarancja bezpieczeństwa podczas dokonywania zakupów przez Internet. Pozwala ona bowiem odzyskać pieniądze w momencie gdy do kupującego nie dotrze nabyty przedmiot lub usługa będzie niezgodna z ofertą. Bank w takiej sytuacji zobowiązany jest do zwrotu pieniędzy na konto.

Transakcje online są bezpieczne. Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem protokołu SSL, który zapewnia najwyższy standard uwierzytelniania tożsamości. Znak kłódki w adresie strony www to znak, że danych nie widzi żadna osoba niepożądana. Dodatkowym zabezpieczeniem jest także technologia 3D-Secure.

Dzięki niej każda transakcja internetowa potwierdzona jest dodatkowym hasłem identyfikującym właściciela karty. Wysyłane jest ono każdorazowo za pomocą wiadomości sms. Ponadto Visa czy Mastercard mają swoje dodatkowe systemy certyfikacji.