Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Budowa domu – od czego zacząć?

Zakup ładnie położonej działki to bardzo ważny, ale zaledwie pierwszy krok do budowy wymarzonego domu. O czym jeszcze warto pamiętać zanim na dobre zdecydujemy się na budowę?

Zakup działki

Warto pamiętać, że będąc właścicielem działki, nawet budowlanej nie zawsze będziemy mieli możliwość postawienia na niej domu zgodnego z własnymi wyobrażeniami. O dostępnych możliwościach oraz o wszystkich warunkach zabudowy decyzyjne są bowiem dwa dokumenty. Mowa tutaj o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub jeśli takowy nie istnieje to i indywidualnie wydanych warunkach zabudowy dla danej działki.

Projekt domu

Dopiero dysponując prawomocną decyzją opisującą wszystkie warunki zabudowy można przystąpić do wyboru konkretnego projektu architektonicznego i budowlanego naszego domu. W zależności od indywidualnych wymagań własny dom możemy postawić na podstawie gotowego projektu lub takiego zamówionego u profesjonalnego architekta.

Budowa domu

Budowa domu

Przyłącza

Budowa domu wiąże się również z uzyskaniem tzw. promes przyłączeniowych na opisane w obowiązujących warunkach zabudowy media. Najczęściej dotyczy to po prostu zapewnienia dostaw energii elektrycznej. Z wnioskiem o wydanie promesy należy się udać do lokalnego rejonu energetycznego, który obsługuje konkretną miejscowość.

Pozwolenie na budowę

Aby uzyskać pozwolenie na budowę należy złożyć w starostwie właściwym dla miejsca budowy odpowiedni wniosek, a także dołączyć do niego 4 egzemplarze projektu wraz z dokładnym planem zagospodarowania działki. Ponadto niezbędne są również warunki zabudowy, oświadczenie o prawie do nieruchomości oraz promesy przyłączenia mediów.

Zgłoszenie

W celu rozpoczęcia budowy budynku mieszkalnego, w świetle obowiązujących przepisów konieczne jest również zgłoszenie budowy odpowiedniemu organowi wraz z załączonym projektem budowlanym.

Warto zatem wiedzieć od czego zacząć budowę domu, żeby ta ogromna inwestycja okazała się źródłem radości, a nie stresu i frustracji.

Przeczytaj także:
Dom

Jak wybrać narożnik do salonu?

Dom

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne

Dom

Schody z kamienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *