Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Finanse

Przygoda z rachunkowością – jak ją rozpocząć?

Praca w zawodzie księgowego to rewelacyjny wybór dla amatorów matematyki i finansów. Zawód ten stwarza niesamowite możliwości rozwoju, a ponadto jest w stanie zapewnić niesłabnące poczucie bezpieczeństwa. Nieustanny rozwój technologiczny oraz ogromna liczba nowych przedsiębiorstw sprawia, że księgowi zawsze będą potrzebni na rynku pracy. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć przygodę z księgowością (na przykład czy trzeba ukończyć studia na kierunku finanse i rachunkowość), koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Pierwsze kroki – od czego zacząć?

Zawód księgowego od niedawna jest zawodem „otwartym”, co oznacza, że nie jesteś zobowiązany do kończenia 5-letnich studiów czy zdobywania odpowiednich aplikacji, niczym prawnicy. Nie musisz także zdobywać specjalizacji, jak lekarze. Do 2014 roku funkcjonowała zasada, że każdy księgowy powinien posiadać odpowiedni certyfikat, wydawany przez Ministerstwo Finansów. Obecnie nie jest on konieczny, jednak osoby, które go posiadają, mają znacznie większe szanse na uzyskanie awansu. Na wizerunek przyszłego pracownika pozytywnie wpływają także ukończone studia na kierunku ekonomia lub finanse i rachunkowość.

Jak nauczyć się być księgowym?

Najcenniejszym atutem każdego księgowego jest jego wiedza. Pracodawcy bez skrupułów weryfikują jej poziom na rozmowach kwalifikacyjnych. Z tego względu finanse i rachunkowość, czy też ekonomia to doskonałe kierunki studiów, które pozwalają na zdobycie upragnionych informacji. Jeśli nie dysponujesz czasem, który mógłbyś przeznaczyć na pełne studia, warto zdecydować się chociaż na dwuletnie szkoły policealne, bądź intensywne kursy specjalistyczne, na których poznasz przepisy oraz szybko wejdziesz w posiadanie cennej wiedzy.

Na samym początku warto zdecydować, w jakiej branży chcesz pracować. To znacznie ułatwi twoje skupienie na konkretnych zagadnieniach związanych z księgowością, ponieważ każda branża ma jednak swoją specyfikę i inne potrzeby w zakresie księgowości. Kursy rachunkowości pełnej doskonale sprawdzą się, kiedy zdecydujesz się na pracę w dużym biurze rachunkowym lub w dziale księgowości, natomiast niepełne kursy fantastycznie spiszą się podczas samodzielnego rozliczania działalności, bądź pracy w niewielkim biurze.

Praca w księgowości to nie tylko cyfry, ale również specjalne oprogramowanie, które może pochodzić od różnych twórców, a tym samym różnić się od siebie wieloma aspektami. Firmy działają na różnorodnych programach, natomiast sam rynek wciąż idzie do przodu i oferuje coraz to nowsze rozwiązania dla biur rachunkowych. Nie warto się łudzić, niezależnie od tego, gdzie podejmiesz pracę, konieczna będzie nauka obsługi odpowiedniego oprogramowania.

Ile zarabia księgowy?

Początkujący księgowi, na przykład świeżo po kierunku finanse i rachunkowość, rozpoczynają swoje kariery na stanowiskach niesamodzielnych. Dopiero nabranie odpowiedniego doświadczenia i awans pozwalają na zdobycie tytułu samodzielnego księgowego. W zawodzie księgowe zarabia się różnie. Z raportów wynika, że Młodszy Księgowy zarabia w granicach 4000-5500 zł brutto, Księgowy – 5000-7500 zł brutto, Samodzielny Księgowy – 7000-9000 zł brutto, zastępca Głównego Księgowego zarabia 9000-13000 zł brutto, natomiast Główny Księgowy to zarobki rzędu 13000-25000 zł brutto. Warto jednak mieć na uwadze, że wszystko zależy od wielkości firmy, miasta oraz umiejętności księgowego.