Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Jak zaprojektować garderobę marzeń?

Wiele osób marzy o przestronnej i funkcjonalnej garderobie, lecz nie wiedzą jak ją odpowiednio zaprojektować. Z pomocą idzie krótki instruktaż o tym, co jest najważniejsze przy planowaniu garderoby marzeń.

Plan ogólny

Aby stworzyć wygodną garderobę, potrzebna jest przestrzeń o minimalnej powierzchni 4 m2. Kiedy dostępne jest takie bądź większe miejsce, można przejść do projektowania wnętrza. Na początek przyda się ogólny szkic na kartce lub w aplikacji. Można też zwrócić się o pomoc do projektanta wnętrz. Jeśli garderoba jest nieustawna i np. posiada skosy, warto skorzystać z mebli robionych na wymiar. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Meble w garderobie powinny być zróżnicowane na szafy, komody, wysokie szafki na buty, półki i część zamkniętą na odzież wierzchnią. Dobrze, by każda rzecz znajdowała się na osobnym wieszaku. Najlepsze są cienkie, gdyż zajmują mało miejsca, a dzięki wersjom antypoślizgowym ubrania nie zsuwają się na dno szafy.

Szuflady, półki, kosze

Garderoba musi być również wyposażona w mniejsze pojemniki na przechowywanie tak, by wszystko, co najważniejsze znajdowało się w zasięgu ręki. Do tego służą płytkie i szerokie szuflady oraz wysuwane półki i druciane kosze, które dostępne np. tutaj: https://www.gtv.com.pl/pl. Przydadzą się także dodatkowe organizery, w których można posegregować skarpetki, bieliznę, czapki, chusty i paski. Dobrym rozwiązaniem są szuflady i wieszaki funkcyjne, czyli dedykowane danemu elementowi garderoby oraz takie, które mogą pomieścić kilka sztuk ubrań.

Zastosowanie wytrzymałych szafek z cichym domykiem będzie praktycznym dodatkiem. Do wyboru są także samozamykające się szuflady, np. na prowadnicach rolkowych, kulkowych lub dolnego montażu, które można znaleźć tutaj: https://www.gtv.com.pl/pl/akcesoria-meblowe.

Oświetlenie i akcesoria

Garderoby często nie posiadają naturalnego źródła światła. Dlatego też dobrze jest doświetlić je wiszącymi oraz punktowymi lampami, a wnętrza szaf taśmami LED. Podświetlenie powinno znaleźć się także przy wysokim lustrze, które może być wolnostojące, zawieszone na ścianie lub wmontowane w drzwi szafy. 

Atrakcyjnym dodatkiem będzie również fotel, pufa bądź ławeczka. Taki element wystroju idealnie sprawdzi się nie tylko jako miejsce do siedzenia czy odkładania ubrań. Można je również wykorzystać, by sięgać do wyższych półek.

Funkcjonalna garderoba to niezwykła wygoda. Dostosowanie do niej praktycznych oraz stylowych akcesoriów spowoduje, że nie będzie się chciało z niej wychodzić.