Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Przed pierwszą wizytą w sklepie z aparatami słuchowymi

Dobry słuch to komfort i bezpieczeństwo w życiu codziennym. Jednak, jak to ze zdrowiem bywa, doceniamy je kiedy zaczyna nam ono szwankować. O problemach ze słuchem i o tym co powinniśmy wiedzieć przed pierwszą wizytą w sklepie z aparatami słuchowymi piszemy poniżej.

Złego początki

Bardzo głośno grający telewizor czy problem ze zrozumieniem otoczenia to pierwsze, potencjalne symptomy problemów ze słuchem. Nie można ich bagatelizować, ale nie można również wpadać w panikę. Rozsądną decyzją jest wizyta u specjalisty (laryngologa, audiologa bądź otolaryngologa) w celu przeprowadzenia badań słuchu.

Problemy ze słuchem często kończą się noszeniem aparatu słuchowego nie tylko przez osoby starsze z powodu niedosłuchu starczego. Uszkodzenia mechaniczne, czy też powikłania po chorobach również do tego prowadzą, jak i wrodzone wady słuchu u dzieci oraz dorosłych. Błędne jest zatem przekonanie o tym, że aparat słuchowy jest tylko dla starszych ludzi, podobnie jak i to, że wady słuchu są trwałe, czyli nieodwracalne. Odpowiednio dobrany aparat słuchowy pobudza zmysł słuchu do pracy rehabilitując go tym samym.

Specjalistyczne badanie

Problemy ze słuchem są bardzo często bagatelizowane, a niejednokrotnie od badania słuchu do wizyty w sklepie z aparatami słuchowymi mija kilka wiosen. Kilka, pięknych wiosen z całą gamą dźwięków, które niestety nam „umykają”. 

Badanie słuchu przy użyciu audiometru jest bezbolesne i trwa około 20 minut. Pacjent przebywając w wyizolowanym i wytłumionym pomieszczeniu otrzymuje specjalne słuchawki, które pozwalają ocenić poziom jego słyszenia. Do jego uszu (każdego osobno) podawane są różne dźwięki, a on musi nacisnąć guzik, zawsze gdy usłyszy jeden z nich.

Shopping w sklepie z aparatami słuchowymi

Kiedy zostaniemy już postawieni przed faktem dokonanym – czyli koniecznością zakupu i noszenia aparatu słuchowego powinniśmy patrzeć na ten zakup jako coś co wyraźnie (słyszalnie) poprawi nasze życia. W sklepach z aparatami słuchowymi znajdziemy teraz małe i cyfrowe urządzenia; zróżnicowane pod względem ceny (koszt aparatu słuchowego waha się od 1000-10000 zł) oraz pod względem zastosowań technologicznych.

Cenną informacją jest również możliwość otrzymania dofinansowania NFZ na zakup aparatu słuchowego. Cała procedura nie jest skomplikowana, a w konsekwencji może ona nam pozwolić zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w portfelu.